Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türk Telekom'un konsolide Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) yıllık yüzde 5 artarken, FAVÖK marjı yüzde 37 olarak gerçekleşti.

İletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2015 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Türk Telekom açıklamasına göre konsolide gelir, mobil, genişbant ve kurumsal data gelirlerinin katkısıyla yıllık yüzde 7 büyüme gösteren grubun konsolide FAVÖK'ü yıllık yüzde 5 artarken, FAVÖK marjı da yüzde 37 olarak gerçekleşti.

Mobil gelirleri yıllık yüzde 15 büyüme gösteren grubun toplam mobil abone sayısı ise 16,7 milyona ulaştı. Faturalı abone sayısındaki 200 binlik artış da faturalı abone oranının yüzde 50'ye yükselmesini sağladı.

Grubun mobil data gelirleri yüzde 48 artarken, akıllı telefon penetrasyon oranı da yüzde 62'ye yükseldi.

Sabit hat gelirleri, genişbant ve kurumsal data gelirlerindeki büyümenin etkisiyle yıllık yüzde 3 arttı. Toplam sabit genişbant abone sayısı 7,7 milyona ulaşırken, Türk Telekom fiber altyapısını kullanan abone sayısı ise 1,25 milyonu aştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, piyasa ile daha önce paylaştıkları yıl sonu büyüme öngörülerine uygun olarak, operasyonel olmayan UFRYK gelirinden arındırılmış yüzde 6,2 konsolide gelir büyümesi elde ettiklerini bildirdi.

FAVÖK marjı ile ölçülen güçlü karlılık seviyelerini yüzde 37,4'lük konsolide marj ile koruduklarını aktaran Aslan, büyüme beklentileri ve iş alanlarını çeşitlendirme hedeflerine paralel yatırımlar yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

Aslan, yılın ikinci çeyreğinde gelir kalemlerinden yüksek büyüme getiren kısmın toplam gelirlerinin yüzde 72'sini oluşturduğunu belirterek, mobil, geniş bant ve kurumsal data gelirlerinin büyümenin ana etmenleri olduğuna işaret etti. Aslan, "Mobil, yıldan yıla yüzde 15 büyüme oranı ile büyümeye; istikrarlı karlılık artışı bu çeyrekte de yıldan yıla yüzde 45 FAVÖK artışı ile 2. çeyrekte yüzde 18 FAVÖK marjına ulaşarak devam etti. Marjdaki bu artış, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 4 puanlık bir iyileşmeyi temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

Mobil datanın mobil gelirlerdeki büyümenin ana etmeni olmaya devam ettiğine dikkati çeken Aslan, şunları kaydetti:

"Mobil data gelirleri, bu çeyrekte yüzde 62 ile pazardaki en yüksek seviyeye ulaşan akıllı telefon penetrasyonumuzun ve sınıfının en iyisi data tekliflerimizin desteğiyle yıldan yıla yüzde 48 arttı. Ayrıca müşterilerimizin hızlı ve güvenilir ağımızın keyfini sürebilecekleri cihaz seçenekleri müşterilerimize yüksek kalite ve uygun fiyatlar açısından en iyi kombinasyonu sunuyor. Yüksek mobil gelir büyümesini destekleyen başka bir faktör ise mobil tarafta faturalı abone sayımızın artması oldu. İkinci çeyrek itibariyle, abonelerimizin yüzde 50'sinin faturalı olması Türkiye'de faturalı müşterisi çoğunlukta olan ilk ve tek mobil operatör olmamızın zeminini hazırlıyor."

 

"İkinci çeyrekte 68 bin net yeni müşteri kazandık"

Aslan, genişbant için nispeten düşük bir sezonda olunmasına rağmen ikinci çeyrekte yıldan yıla yüzde 6 büyüdüklerini bildirdi.

İkinci çeyrekte 68 bin net yeni müşteri kazandıklarını ve kullanıcı başına ortalama gelirin (ARPU) yıldan yıla yüzde 2,5 arttığı bilgisini veren Aslan, bunların her ikisinin de büyümeyi desteklediğini kaydetti.

Fiber altyapılarını kullanan müşterilerinin sayısını 1,25 milyona çıkardıklarını, eve ve binaya kadar fiber altyapı ile ulaştıkları hane sayısının 3,1 milyona, saha dolabına kadar fiber altyapı ile ulaştıkları hane sayısının ise 8,2 milyona ulaştığını aktaran Aslan, "Kurumsal data alanında da ikinci çeyrekte yüzde 23 büyüyerek başarılı bir çeyrek geçirdik" ifadelerini kullandı.

Televizyon tarafında UEFA içeriğini satın aldıktan sonra ilk spor paketlerini 2. çeyrekte çıkardıklarını anımsatan Aslan'ın açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:

"Abonelerimiz, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarını online platformumuz Tivibu Go'ya ek olarak Tivibu Ev'den de seyredebilecekler. 2. çeyrekte işletmeye alınan uydu platformumuz ile tüm ülkeye televizyon hizmeti verebiliyoruz ve ağustostan itibaren heyecanlı Avrupa kupaları maçlarını biz yayınlayacağız. Entegrasyon tam hız devam ederken grubun her biriminin güçlü sonuçlar elde etmesi cesaret verici olduğu kadar yakınsama yoluyla daha fazla değer yaratma potansiyelini de ortaya koyuyor."

AA