Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:25'te güncellendi)

Altın, doların zayıflaması ve yatırımcıların son düşüşlerin biraz abartılı olduğu yolunda spekülasyonda bulunması ile birlikte, yaklaşık 20 yılın en uzun düşüş dönemini sonlandırdı ve son 11 günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel'in araştırma raporuna göre, altın fiyatlarındaki düşüş, Çin ve Hindistaan'da fiziki talebin artmasına neden oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 kadar düştü.

Spekülatörler altında kısa pozisyon toplamını rekor seviyeye yükseltti ve bu durum, fiyatların daha da düşebileceği anlamına geliyor. Citigroup Inc.'den David Wilson gibi bazı analistler için, bu durum, düşüş beklentisi ile pozisyon açmış yatırımcıların pozisyonlarından çıktıklarında, fiyatların er ya da geç yükseleceğinin bir işareti.

Wilson, Londra'dan telefon yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Tüm metaller aşırı satım durumunda görünüyor," dedi ve "Piyasa çok short durumda. Bu nedenle dolardaki ters bir hareket biraz pozisyon kapatılmasına neden olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Altın, Fed'in faiz artırımına biraz daha yaklaşması ve buna bağlı olarak doların değer kazanması ile birlikte, bu ay neredeyse her gün değer kaybetti ve 2015 yılındaki düşüşünü yüzde 7.5'e genişletti. Yüksek faiz, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 07:21'de ons başına 1,100.20 dolara çıktı. Spot altın yüzde 0.6 değer kazanarak ons başına 1,101.10 dolar oldu.

Altın Fonları

Son iki yıl, exchange traded fonları (ETF) ve altın destekli diğer benzer yatırımlara girdikten sonra, 2012 yılının sonuna kadar rekor pozisyon biriktiren altın boğaları için oldukça sıkıntılı geçti. O dönemden bu yana, fonların değerinde 84 milyar dolardan daha fazla bir erime meydana geldi ve bu fonlardaki varlıklar Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyeye indi.

Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar; Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 4.8 ton düşerek 1,560.7 tona indi ve düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Eylül vadeli gümüş kontratları yüzde 0.6 yükselerek ons başına 14.82 dolara çıktı. Ekim vadeli platin yüzde 0.8 tırmanışla ons başına 988.40 doalra ulaştı ve son sekiz günde ilk kez değer kaandı. Eylül vadeli palladyum yüzde 0.6 yükselerek ons başına 630.60 doalr oldu.

(16:25'te güncellendi)