Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, emtia fiyatlarındaki düşüş ve arz fazlası sorunun sürmesi ile birlikte ayı piyasasına yaklaşıyor. ABD petrol stoklarındaki beklenmedik yükseliş arz fazlası sorununu şiddetlendirdi.

Eylül vadeli petrol kontratları, Çarşamba günü yüzde 3.3 gerilemesinin ardından New York’ta yatay bir seyir izliyor. Açıklanan resmi verilere göre ABD’de petrol stokları geçtiğimiz hafta 2.47 milyon varil genişleyerek 463.9 milyona ulaştı. Bloomberg anketine katılan uzmanlar 2.2 milyon varillik düşüş öngörmüştü. Morgan Stanley’e göre küresel petrol sektöründen çalkantı, 1986’dakinden daha ciddi olabilir. 1986’da 45 yılın en büyük düşüşüne göğüs germişlerdi.

Petrol, küresel arz fazlası sorunun devam etmesi ile geçtiğimiz 6 haftada yaklaşık yüzde 20 geriledi ve ayı piyasasına girmeye yaklaştı. Fiyatlar, ham madde fiyatlarında daha geniş bir satış dalgasına girdi. Emtia 13 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD 30 yılın en yüksek seviyesinde üretim gerçekleştirirken, OPEC üyeleri pazar paylarını korumak için rekor seviyelerde üretim yapıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Piyasa net bir şekilde aşağı yönlü bir trend izliyor. ABD stoklarındaki artış piyasayı bastırıyor” dedi.

Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 13 sent yükselerek Sydney saati ile 14.00’te varil başına 49.32 dolardan işlem gördü. Kontrat, Çarşamba günü 1.67 dolar gerileyerek 49.19 dolara indi. Vadeli kontrat fiyatları 10 Haziran’daki bu yılın en yüksek kapanışından yüzde 19.7 geriledi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 38 altında seyrediyor.

Eylül vadeli Brent petrol kontratı, ICE Futures Europe Borsasında 2 sent düşüş ile varil başına 56.11 dolardan alıcı buldu. Kontrat Çarşamba günü 91 sent değer kaybederek 56.13 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 6.78 dolar seviyesinde.