Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Financial Times'ın haberine göre Euro Bölgesi ülkelerinin borçları artmaya devam ediyor. Avrupa Birliği'nin istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre 2015'in ilk çeyreğinde Euro Bölgesi ülkelerinde kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 92.9'ya yükseldi. Bu oran önceki çeyreğe göre 0.9, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 puanlık bir artışa işaret ediyor.

Bu dönemde Yunanistan krizine rağmen borçların artmasında Avrupa Merkez Bankası'nın başlattığı parasal genişleme programının ülkeleri daha fazla borçlanmak için cesaretlendirmesi etkili oldu.

HSBC'nin sabit getirili varlıklar araştırma müdürü Steven Major, borçlanmadaki artışa bazı ülkelerin düşük faiz döneminden yararlanmak istemelerinin yanı sıra İrlanda gibi daha az kemer sıkma politikalarına geçen ülkelerin de katkı sağladığını belirtti.

Yunanistan yüzde 169'luk kamu borcunun milli gelire oranı ile açık ara en borçlu Euro Bölgesi üyesi olarak yerini korurken, İtalya, Belçika, Güney Kıbrıs ve Portekiz gibi ülkeler de yüzde 100'ü geçen borçluluk oranıyla dikkat çekiyor.

İlk çeyrekte Euro Bölgesi ekonomisi bir miktar toparlanma kaydetse de hükümetlerin borçlanma miktarını düşürmek için yeterli düzeyde değil. Almanya gibi bazı ülkelerde küçük miktarlarda bütçe fazlası görülürken, Fransa ve İspanya'da hala ciddi açık bulunuyor.