Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Suriye sınırı yakınındaki terör saldırıları Türkiye’yi en iyi performans gösteren gelişen piyasadan en kötüye dönüştürdü.

Lira ve 2 yıl vadeli tahviller, bu hafta 24 gelişmekte olan piyasa arasında en büyük düşüşü gösterdi. Suruç’ta 32 hayatını kaybettiği bir intihar saldırısının gerçekleşmesi ve iki polis memurun şehit edilmesi güvenlik endişelerini artırdı. Pazartesi günkü patlama öncesinde Türk Lirası gelişen ekonomiler arasında en büyük yükselişi gösteren para birimi statüsündeydi. 2 yıl vadeli tahvil faizi, 7 Haziran’daki seçimden bu yana 55 baz puan gerilemişti.

Güvendeki terse dönüş, Suriye’de 4 yıldır süren iç savaşın Türkiye’ye sıçrayabileceği riskini yansıtıyor. Türkiye aynı zamanda seçimlerin ardından bir koalisyon hükümeti oluşturmaya çalışıyor. London Capital Group’tan Ipek Ozkardeskaya’ya göre Lira dolar karşısında bu hafta yüzde 2’den fazla değer kaybetmesinin ardından 2.8 seviyesine ulaşacak. Söz konusu seviye kapanış bazında rekora işaret ediyor.

Ozkardeskaya, “Jeopolitik gerilimlerin yeniden ortaya çıkması lira varlıkları için risk iştahını zayıflattı” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pazartesi günü yaşanan patlamada ana şüphelinin IŞİD olduğunu söyledi. Şanlıurfa’da iki polis memurunu şehit etti. PKK, polis memurlarının IŞİD ile işbirliği yaptıklarını iddia ederek eylemi üstlendi.

2 yıl vadeli Türkiye tahvil faizi, bu hafta 14 baz puan yükselerek Çarşamba günü İstanbul saati ile 17.02’de yüzde 9.78 seviyesine geldi. Ozkardeskaya, faizin Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki huzursuzluğun dinmemesi halinde yüzde 10’a yükselebileceğini söyledi. 2 yıl vadeli Rusya tahvil faizi bu hafta 12 baz puan artış ile yüzde 10.7 oldu.