Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR), Rusya'nın "BBB-" düzeyinde bulunan kredi notunu "BB+"ya indirdi.

JCR'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın kredi notunun bir basamak düşürülerek "BB+"ya çekildiği, notun görünümünün ise negatif olarak belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, Rusya ekonomisinin halihazırda Ukrayna krizinden dolayı ABD ve AB'nin ekonomik yaptırımlarıyla zarar gördüğü belirtilerek, 2014'ün sonlarından 2015'in başlarına kadar sert düşen ham petrol fiyatlarının ise ülke ekonomisine ağır darbe vurduğu kaydedildi.

Ukrayna krizine ilişkin belirsizliğin etkisiyle Rusya'dan sermaye çıkışlarının arttığını, bunun da Döviz rezervlerinin hızla azalmasına neden olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rusya ekonomisinin dış şoklara karşı esnekliğinin azalacağına ilişkin artan endişeler var. 12 Şubat'ta Ukrayna sorununa ilişkin anlaşma sağlansa da bunun uygulanmasına ilişkin belirsizlikler sürüyor ve bu da ekonomik yaptırımların ne zaman kaldırılacağına ilişkin tahminleri zorlaştırıyor. Rusya'nın 2013 sonunda 450 milyar dolar olan döviz rezervleri, 2014 sonunda 327,7 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte ülkenin bankacılık sistemi varlık kalitesi de ekonomik durgunluktan dolayı kötüleşiyor. Ekonomik daralma ise sürüyor. Tüm bu nedenler ülkenin kredi notu üzerinde baskı yaratıyor."

JCR, Rusya'nın kredi notunu 26 Aralık'ta "BBB-"ye indirmiş, notu da negatif izlemeye almıştı.
 
AA