Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İncirlik Üssü'nün terör örgütü IŞİD ile mücadelede koalisyon güçlerinin kullanımına açılıp açılmayacağına ilişkin, "Operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem" dedi.

Earnest'a, günlük basın toplantısında, "ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, İncirlik Üssü'nün kullanılmasında anlaşmaya varıldığına" yönelik haberler soruldu.

Obama ve Erdoğan'ın görüşmede terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede iki ülke ve koalisyonun işbirliğinin derinleştirilmesi çabalarını ele aldığını belirten Earnest, şunları söyledi:

"İki lider, Irak'ta güvenlik ve istikrarın teşviki ile Suriye'ye siyasi çözüm getirme noktasında çalışmaya odaklanacak. Şu dikkate değer ki, Türkiye halihazırda IŞİD karşıtı koalisyonu desteklemek için bir dizi şeyler yapıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye, Suriyeli seçilmiş muhaliflere yönelik eğit-donat programlarından birine ev sahipliğinde bulunuyor. Bunun yanında, Türkiye, yabancı savaşçı akışını kontrol altına almak için önemli adımlar attı."

Earnest, Türkiye'nin Suriye ile 900 kilometre sınırı paylaştığına dikkati çekerek, yabancı savaşçı akışını önlemede Türkiye'ye yardım noktasında daha fazlasının yapılabileceğini dile getidi. Earnest, "Açıkçası, bu akışı engellemek sadece Türkiye'nin sorumluluğunda değil, bu çabalarda dünya gelindeki tüm ülkelerin sorumluluğu bulunuyor" diye konuştu.

"Spesifik operasyonel güvenlik kaygıları" nedeniyle İncirlik konusunda konuşamayacağını ifade eden Earnest, koalisyon güçlerinin Avrupa ve Ortadoğu'da hava saldırıları, istihbarat, izleme, keşif ve yakıt ikmal gibi birçok farklı misyon için çeşitli üslere erişimlerinin bulunduğunu hatırlattı.

Earnest, "Ancak operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem" dedi.

İki liderin telefon görüşmesinde yeni bir anlaşmaya varılıp varılmadığı konusunda da Earnest, "Özellikle İncirlik'le ilgili olarak, size söyleyebileceğim bir detay yok. Ama şunu teyit edebilirim ki, görüşmede iki lider IŞİD'e karşı işbirliğimizi derinleştirmede mutabık kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye muazzam bir yük taşıyor"

Earnest, Suruç'taki terör saldırısını da anımsatarak, olayın tam olarak nasıl gerçekleştiğine yönelik daha fazla bilgi toplamaya çalıştıklarını ancak Türkiye'nin güney sınırı boyuncaki istikrarsızlığın önemli bir kaygı yarattığını ve bu kaygının da anlaşılır olduğunu kaydetti.

Earnest, Türkiye'nin insani yardım çabalarında da liderlik üslendiğini vurgulayarak, "Türkiye, Suriye'den gelen 2 milyon mülteciyle önemli bir yükü taşıyor. Bu, Türkiye'nin taşıdığı muazzam bir yük" diye konuştu.

ABD basını Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'nün ABD savaş uçaklarına açıldığını iddia etti

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal  ile New York Times, bir aylık görüşme sonrasında Türkiye'nin, İncirlik'i ABD savaş uçaklarına açttığını öne sürdü. WSJ, bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Perşembe yaptığı telefon görüşmesinden sonra İncirlik Hava Üssü'nün ışid'e karşı havadan yapılacak saldırılarda kullanılmasına izin verildiğini belirtti.

NYT ise Obama yönetiminden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, İncirlik Hava Üssü'nün IŞİD'e karşı yapılacak hava saldırısında kullanılacağını yazdı. İsmi verilmeyen yetkilinin, hava üssünün savaş uçaklarına açılmasını 'oyun değiştirici' olarak niteledi. Hava üssü ile ilgili kararın Obama ile Erdoğan arasında geçen telefon görüşmesinden sonra gerçekleştiğine dikkat çekildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD ile türkiye'nin ışid'le mücadele işbirliğini derinleştirmeye karar verdiklerini söyledi. Kirby, "operasyonel güvenlik nedeniyle şu an için paylaşacak başak bir detay" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Fevkalade tehlikeli boyutlara ulaşmış olan IŞİD terörü var

İncirlik üssünün koalisyon güçlerinin kullanımına açılması için Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, "Şu anda gerçekten fevkalade tehlikeli boyutlara ulaşmış olan IŞİD terörü var. Bu örgüt de belki bir müddet sonra, miadı dolduğunda, kullanım süresi bittiği zaman kullanımdan kaldırılacaktır. Ama şu anda bu örgüt arkasında kimler varsa, kimlerden hangi destekleri alıyorsa, hangi devlet aklının desteğiyle ayakta duruyorsa fevkalade karanlık, kötü işler yapıyor. Artık IŞİD birinci derecede Türkiye'nin tehdidi olmaya, Türkiye'ye tehdit olmaya başlamıştır. Türkiye bu tehdidin bertaraf edilmesi için uluslararası koalisyonun içerisinde, bir şekilde dayanışma içerisinde olacaktır. Türkiye'nin sınır güvenliğinin sağlanması, Türkiye'ye dönük tehditlerin ortadan kaldırılması için gerekli olan adımlar atılacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Kerry'nin yardımcısı Blinken Türkiye'yi ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken Türkiye'yi ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken'ın 31 Temmuz'da Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Blinken'ın temasları kapsamında hükümetin üst düzey yetkililerinin yanı sıra sivil toplum temsilcileriyle bir dizi ikili ve bölgesel konuları ele alacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Blinken'ın Ankara ziyaretinden önce 27-30 Temmuz tarihleri arasında İspanya, İtaya ve Vatikan'da da bazı temaslarda bulunacağı ifade edildi.

AA