Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünya'dan bin 400 ışık yılı uzaklıktaki Kuğu Takım Yıldızı'nda Dünya'ya benzeyen bir gezegen bulunduğunu açıkladı. NASA yetkilileri keşfi Dünya'nın daha yaşlı ve daha büyük kuzeni olarak tanımladı. Gezegenin, yörüngesindeki yıldızdan yüzeyinde su birikebileceği kadar uzaklıkta bulunması anlamına gelen "yaşanabilir mesafede" yer aldığı belirtildi.

NASA'nın Washington'daki merkezinde düzenlenen basın toplantısında 2009 yılında uzaya gönderilen Kepler teleskobu ile keşfedilen ve Kepler-452B adı verilen gezegenin, yörüngesindeki yıldızdan yüzeyinde su birikebileceği kadar uzaklıkta bulunması anlamına gelen "yaşanabilir mesafede" yer aldığı belirtildi.

NASA üst düzey yetkililerinden John Grunsfeld, , "İnsanoğlunun evrendeki diğer güneşlerin yörüngelerinde de gezegenler bulunduğunu keşfinin 20. Yıl dönümünde Kepler teleskobu, tıpkı Güneş ve Dünya'ya benzeyen bir yıldızla gezegen buldu. Elde ettiğimiz heyecan verici sonuçlar, bizi evrende ikinci Dünya'yı bulmaya bir adım daha yaklaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Kepler veri analiz bölümü'nden John Jenkins, "Kepler-452B'yi Dünya'nın daha yaşlı ve daha büyük kuzeni olarak tanımlayabiliriz. Gezegen, Dünya'nın nasıl yaşanabilir bir yer haline geldiğini anlamamıza yardımcı olacak" dedi.

Jenkins, "Bu gezegen, dünya'dan daha uzun süredir yaşanabilir mesafede yıldızının yörüngesinde dönüyor. Bu da gezegende yaşamın varlığı için gerekli tüm maddelerin ve koşulların bulunduğuna işaret ediyor" dedi.

Çapı Dünya'nınkinden yüzde 60 oranında büyük olan Kepler-452B, "Süper Dünya" sınıfında yer alıyor. Gezegen, yörüngesinde bulunduğu yıldızın çevresindeki dönüşünü 385 günde tamamlıyor. Gezegenin yörüngesinde yer aldığı Kepler-452 yıldızının, yaklaşık 6 milyar yaşında olduğu varsayılıyor.