Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF), konuya yakın bir kişinin ifadesine göre, Çin’in hisse senedi piyasasındaki satış dalgasını engellemek için alından önlemleri sonlandırması çağrısında bulundu. Hisse senedi piyasasındaki gerileme, piyasa değerinden 4 trilyon dolara yakın bir miktarın silinmesine yol açmıştı.

Washington merkezli fon, Çin hükümetine önemli bozulmaları önlemek amacıyla gerçekleştirilen müdahalelerin uygun olduğunu ancak fiyatların piyasa güçleri tarafından belirlenmesine izin verilmesi gerektiği mesajı verdi. IMF’in konu ile ilgili tartışmalarına yakın olan kaynak görüşmelerin dışarıya kapalı olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemedi. Aynı kaynağa göre Çin yetkilileri, IMF’e önlemlerin geçici olduğunu aktardı.

IMF, hisse senedi piyasası ile ilgili endişelerini yuanın rezerv para birimi olması ile ilgili bu yıl yapacağı değerlendirme ile bağdaştırmadı. Bu da piyasa önlemleri kalıcı olmadığı sürece Çin’in finansal sistemini açmaya devam ederek IMF’in onayını hala alma şansı olduğuna işaret ediyor.