Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Terörle mücadele kapsamında, IŞİD ve PKK'nın Suriye ile Irak'ın kuzeyinde belirlenen hedefleri, düzenlenen operasyonlarla vuruldu.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan savaş uçakları, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK ve Suriye'deki terör örgütü IŞİD hedeflerine yöneldi.

Belirlenen hedefleri ateş altına alan uçaklar, daha sonra üslerine döndü.

Öte yandan, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı Işıklı 3. Hudut Tabur Komutanlığı Gezgintepe Üs Bölgesinde konuşlu bulunan ve "cehennem topu" olarak bilinen 40 kilometre menzile sahip fırtına obüsleri de terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki kamplarını vurdu.

Sınır ötesi operasyonları, Başbakan Ahmet Davutoğlu da Çankaya Köşkü'nden takip etti.

Davutoğlu, burada, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakanlık Başmüşaviri Hatem Ete, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem ile Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Başbakanlık Basın Başdanışmanı Osman Sert'in katılımıyla "Özel Güvenlik Toplantısı" düzenledi.

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren toplantıda, terör örgütleri IŞİD ve PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyon değerlendirildi.

-Operasyonların başlaması-

Terör örgütü IŞİD üyelerinin, önceki gün Kilis Dağ Hudut Karakol Komutanlığına ateş açması sonucu bir astsubay şehit olmuş, 2 uzman çavuş yaralanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgeyi ateş altına alması sonucu bir IŞİD militanı ölü ele geçirilmiş, terör örgütüne ait 3 araç da imha edilmişti. Bunun üzerine Suriye'deki terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlenen hava operasyonunda ise 5 terörist öldürülmüştü. 

Terör örgütü PKK mensuplarınca da son günlerde birçok ilde silahlı eylem ve saldırı gerçekleştirilmiş, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 2, Diyarbakır'da bir polis memuru şehit edilmişti. 

Terör örgütleri IŞİD ve PKK'ya yönelik dün çeşitli illerde düzenlenen operasyonlarda, 300'ü aşkın şüpheli gözaltına alınmıştı.

AA