Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası Fed, geçtiğimiz ayın sonlarında hata ile çalışanlarının faiz oranları ve ekonomiye ilişkin tahminlerini yayınladığını kabul etti. Böylece gizli bilgilerin korunması noktasında sert eleştirilere maruz kalan kurumun üstündeki baskı arttı.

Fed'den dün yapılan açıklamada, 16-17 Haziran tarihlerindeki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) için hazırlanan tahminlerin, 29 Haziran'da sehven kurumun internet sitesinde yayınlandığı ifade edildi. Bu tahminler normal şartlarda toplantıların üstünden beş yıl geçtikten sonra yayınlanıyor.

Bu açıklama 2012 yılındaki politika kararlarına ilişkin gizli bilgileri sızdırmasının ardından Kongre tarafından eleştirilen Fed'in Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi tarafından soruşturulması sonrasında geldi.

Komite'ye başkanlık eden Teksaslı Cumhuriyetçi üye bir açıklama yayınlayarak ''Fed'in gizli bilgilerini muhafaza etmek için gerekli kurum içi tedbirleri almadığı bir başka olayla karşı karşıyayız'' ifadelerini kullandı.

Fed'in kurum içi güvenliği daha önce bir çalışanın 2013'te FOMC tutanaklarını 100'den fazla kişiye yayınlanma saatinden 19 saat kadar önce yanlışlıkla göndermesi sonrası gündeme gelmişti.