Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

AK Parti sözcüsü Beşir Atalay gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunuyor. Ortak hükümet kurma çalışmalarında yapıcı davrandıklarını söyleyen Atalay görüşmelerin siyasi ve toplumsal ortamı yumuşattığını belirtti. Atalay, "CHP ile görüşmeler şu anda gayet verimli gidiyor. İnsani, medeni bir diyalog var. Yapıcı tavrımız devam ediyor. CHP ile sahici bir diyalog sürüyor" dedi.

Atalay'ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şunlar oldu

30 Temmuz Perşembe günü saat 11:00'de genişletilmiş il başkanları toplantımız var. Perşembe akşamı saat 18:00'de MKYK toplantımız var. Türkiye'nin gündemi, operasyonlar ve terörle mücadele çalışmaları konuşulacak. Cuma günü yurt içi ve yurt dışında çok kapsamlı terör operasyonları başladı.

Şu anda yürütülen bu operasyonlarda Türkiye sabrını sonuna kadar kullanmıştır. Türkiye oldukça sabırlı davranmıştır. IŞİD'le ilgili daha önce yapılan mutabakatlar biliniyor. Güvenli Bölge oluşması Türkiye için çok önemlidir. Bu operasyonların yönetilmesi konusunda da; devletin bütün kurumları eşgüdüm içinde, çok etkili bir çalışma yürütülerek yapılıyor. Uluslararası iletişim iyi yürütülmüştür. Ayrıca içeride kamuoyu bilgilendirmesi etkili olmuştur. İki siyasi partinin heyetlerini bilgilendirme, dün en üst seviyede gerçekleştirilmiştir.

AK Parti'nin terörle ilgili tutumunu herkes biliyor. Terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, terör ve şiddete karşı en sert uygulamaları yaptık. Bizim politikamız Türkiye'yi normalleştirme idi. Bizim dönemimiz tam bir demokrasi mücadelesidir. Devlet kendisi ile hesaplaştı. Özellikle Kürt vatandaşlarla ilgili geçmişte yapılan yanlış politikalar terörü de besliyordu. Biz bu istismar unsurlarını terörün elinden alma konusunda çok çaba sarfettik. Çok ileri Anayasal düzenlemeler yapıldı. Bir sessiz devrim gibi niteleyebiliriz.

Bizim çözüm sürecinde hedefimiz aslında şu arkadaşlar; terör bitsin, silah bırakılsın. Ana hedef budur. Ama çözüm sürecini HDP, PKK çok istismar etti. Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Suçlar kuruma yüklenmesin, kişiler cezalandırılsın. Siyasetle terörü karıştıranlar varsa cezalandırılsın. Çözüm süreci bitmedi, sonuçları önemlidir. Şu anda yürüyen mekanizma durmuş olabilir, ama bu niyetler ortaya çıktığında terörü ve şiddeti bitirmek için kaldığı yerden devam eder.

Habertürk