Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD hisseleri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Çarşamba günü açıklanacak kararları öncesinde beklentileri aşan bilançolarla sert yükseldi. Endeksler, böylece son beş gündür devam eden düşüş eğilimini sonlandırmış oldu.

Dow Jones Endeksi 188,57 puan (yüzde 1,08) yükselerek 17,629.16 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 25,64 puan (yüzde 1,24) artış ile 2,093.28 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 49,43 puan (yüzde 0,98) yükseliş ile 5,089.21 puandan kapandı.

Bu sonuçlarla, beş günlük düşüş eğilimini sonlandıran endekslerin üzerinde piyasa beklentilerini geride bırakan şirket bilançoları ile Çin Borsasındaki dalgalanmanın nispeten yatışması etkili oldu.

ABD'nin en büyük otomobil üreticilerinden Ford, yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosuna göre, 35,34 milyar dolarlık beklentiye karşın 37,3 milyar dolar gelir elde etti. Wall Street tahminlerini aşan gelir açıklaması Ford'un hisselerini yaklaşık yüzde 2 artırdı. Ayrıca, taşımacılık şirketlerinden UPS'in hisseleri, şirketin beklentiyi aşan finansal sonuçlarının ardından yüzde 5 yükseldi.

Öte yandan, ABD'de Salı günü açıklanan verilere göre, Tüketici Güven Endeksi temmuz ayında 90,9 ile son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Temmuz ayına ilişkin Bileşik ve Hizmet sektörü endeksleri ise 55,2 değerini alarak beklentilerin üzerine gerçekleşti.

Analistler, yatırımcıların Çarşamba günü Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin toplantı kararlarına odaklanacağını ifade ediyor.