Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standand & Poor's (S&P), Brezilya'nın not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi, "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" son seviyede bulunan kredi notunu ise teyit etti.

S&P'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Brezilya'nın not görünümünün yolsuzluk olaylarının ekonomiye verdiği zarar nedeniyle "negatif"e çekildiği bildirildi.

Açıklamada, ülkenin, Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in ikinci döneminde gerçekleştirilen önemli siyasi düzenlemelere rağmen zor ekonomik şartlarla karşı karşıya olduğu belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Bazı politikacılara ve şirketlere yönelik yolsuzluk soruşturmalarının sayısı, Brezilya'nın mali ve ekonomik görünümünü olumsuz etkiliyor ve özellikle Kongre'nin, politikaları verimli şekilde uygulamasını riske atıyor. Not görünümünü, siyasi düzenlemelerin, değişken politika dinamikleri nedeniyle daha fazla zorlukla karşılaşması ve ekonominin eski büyüme hızına geri dönmesinin beklenenden uzun sürmesi olasılıklarının, 3'te 1'den yüksek olduğunu düşündüğümüz için negatife revize ettik."

Öte yandan, Brezilya'nın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını sırasıyla "BBB-" ve "BBB+" olarak teyit eden S&P, ülkenin taahhüt ettiği politika yükümlülükleri ve siyasi düzenlemeleri gerçekleştirmemesi halinde not indirimine gidilebileceği uyarısında bulundu.

S&P'nin notlandırma sistemine göre, "BBB-" ve üstündeki kredi notlarına sahip olan ülkeler "yatırım yapılabilir" kategorisine giriyor. Bu nedenle, Brezilya'nın notu bir kademe daha indirilirse, ülke "yatırım yapılamaz" ya da "çöp" olarak nitelendirilen kategoriye düşecek.

AA