Advertisement

REIDIN Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi 2015 yılı 3. çeyrek dönem sonuçları açıklandı. Buna göre sektöre duyulan güvenin gelecek 3 aylık dönemde "kısmen iyimser" olduğu görüldü.

REIDIN açıklamasına göre, Türkiye'de gayrimenkul sektöründe rol alan yaklaşık 10 bin kişiden oluşan bir örneklem grubunun görüşleri ile yılın her çeyreği oluşturulan REIDIN Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi 2015 yılı üçüncü çeyrek dönem sonuçları belli oldu.

Balans Metodu kullanılarak 0 - 200 aralığında elde edilen Güven Endeksi değerinin 100'ün üzerine çıkması, sektöre duyulan güvenin olumlu, Fiyat Beklenti Endeksi değerinin 100'ün üzerine çıkması, fiyatlarda artış beklentisi olduğunu gösterirken, Güven Endeksi'nin 100'ün altına düşmesi, sektöre duyulan güvenin olumsuz, Fiyat Beklenti Endeksi'nin 100'ün altında olması ise fiyatlarda azalış beklentisi olduğunu gösteriyor.

Ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektöründe rol alan profesyonellerin, Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne olan güvenini ölçmeyi amaçlayan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 2015 yılı 3. çeyrek döneminde, bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 1,07 artışla 103,8 olarak ölçüldü. Bu değer, gelecek üç aylık dönem süresince sektöre duyulan güvenin kısmen iyimser olduğunu gösteriyor.

2015 yılı 3. çeyrek döneminde fiyat beklenti endeks değeri ise geçen çeyrek döneme göre yüzde 0,96 azalışla 123,4 olarak ölçüldü. Buna göre, gelecek üç aylık dönem için gayrimenkul fiyatlarında geçmiş üç aylık dönemde olduğu gibi kısmi fiyat artış beklentisi devam ediyor.

AA