Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, on yıla yakın bir süreden bu yana ilk kez faiz artırımı kararı alabilir. Ancak uzman tahminciler doların yükseliş göstereceğine yönelik beklentilerimi azaltıyor.

Bloomberg anketine katılan analistler Nisan ayında ICE ABD Dolar Endeksi’nin yıl sonunda 100.70 ile 12 yılın en yüksek seviyesine ulaşacağını öngörüyorlardı. Şu sıralar endeksin yılı 98.60 seviyesinde tamamlayacağı tahmininde bulunuyorlar. Bu seviye her ne kadar şimdikinin yaklaşık yüzde 1.3 üzerinde olsa da ekonomideki zayıflığı yansıtıyor. Fed Çarşamba günü gösterge faiz oranını sıfıra yakın seviyede sabit tuttu. Traderlar, Eylül ayında artırım yapılacağı ihtimalini yüzde 41 olarak görüyor. Ocak ayında, Eylül beklentisi yüzde 84 seviyesindeydi.

Pacific Investment Management Co. küresel stratejisi danışmanı Richard Clarida, “Trend, güçlü dolar yönünde olacaktır ancak gördüğümüz hızda değil. Doların güçlendiğini görebiliriz ancak ilk faiz artırımına doğru büyük bir hareket olmayabilir” dedi

Dolar euro karşısında geçtiğimiz yıl yüzde 22 değerlendi ve önemli para birimlerinin tümü karşısında ralli yaptı. Traderlar, ABD’deki faiz artırımının uluslararası yatırımcıyı çekebileceğini varsayıyordu.

Döngü Tarihi

Fed’in son 3 faiz artırım döngüsü (Şubat 1994, Haziran 1999 ve Haziran 2004) dolardaki asıl şiddetli kısmın yaşanmış olabileceğini gösteriyor. Dolar Endeksi bu faiz artırımları başlamadan önceki 6 ila 9 ay arasında ortalama yüzde 8.6 yükseliş göstermişti ve ardından ilk faiz artırımı sonrası sönmüştü.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Çarşamba günü Washington’da yaptığı açıklamada, politikanın işgücü piyasasında “bazı” ek gelişmeler görülmesinin ardından sıkılaştırılacağını belirtti. FOMC, “Para politikasında sıkılaştırma, enflasyonun orta vadede yüzde 2’lik hedefe yöneldiğinden makul derecede emin olunduğunda gerçekleşecek” ifadesini kullandı.

Citigroup Inc. endeksine göre ABD’de işsizlik oranı 2008’den bu yana en düşük seviyede ancak ekonomik veriler Ocak ayı sonundan bu yana analist beklentilerinin altında kalma eğilimine girdi.

Fed’e zıt olarak Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası rekor seviyede teşvik sağlıyor. Dolayısıyla euro ve yen düşüş gösteriyor. Dolar Endeksi’nin yaklaşık yüzde 58’ini euro ve yüzde 14’ünü yen oluşturuyor.

İyimserler zayıflıyor

BlackRock Inc. sabit getiri yatırım stratejisti Jeffrey Rosenberg, doların bu yıl ve gelecek yılda değerlenmesini bekliyor ancak bu yükseliş Rosenberg’e göre geçtiğimiz yıl euro karşısında görülen büyük dolar hareketlerinin yakınından bile geçmeyecek.

Dolarda yükseliş bekleyenlerin gerilediğine dair bir diğer işaret ise dokuz bankanın euronun dolar yılsonunda pariteye zayıflayacağı tahmininde bulunması. Bloomberg’in üç ay önce yaptığı ankette parite beklentisindeki bankaların sayısı 23’tü. Euro dolar karşısında Londra saati ile 08.53’te 1.0954 dolardan işlem gördü.

Bloomberg’in risk dönüşümünden derlediği verilere göre opsiyon piyasası da doların euro karşısında yükseleceği iddialarının azaldığı sinyali veriyor. Öte yandan traderlar, Yunanistan krizinde risklerin düşmesinin ardından euro ile ilgili daha iyimserler.

Frankfurt’taki Commerzbank AG Döviz stratejistleri müdürü Ulrich Leuchtmann, “Doların güçlendiğini göreceğiz ancak bu çok daha kademeli olacak ve geçmişteki kadar önden-yüklemeli olmayacak. Fed Başkanı Janet Yellen çok kademeli hareket edileceğinin oldukça net bir şekilde ifade etti” değerlendirmesi yaptı.