Advertisement

Amerikan ekonomisinde büyüme ikinci çeyrekte hızlandı. İlk çeyrek için daha önce açıklanan daralma da büyümeye revize edildi.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte öncü göstergelere göre yüzde 2.3 büyüdü. ABD'nin gayrisafi yurtiçi hasılası ilk çeyrekte daha önce açıklanan yüzde 0.2'lik daralmadan yüzde 0.6'lık büyümeye revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, yüzde 2.5'lik büyüme bekliyordu.

Dünyanın en büyük ekonomisi 2015'in başında kötü hava koşulları, limanlarda yaşanan aksamalar, yavaşlayan küresel piyasalar ve güçlü doların yol açtığı duraksamadan toparlandı. Dünkü açıklamada ekonominin iyiye gittiğini kaydeden Fed yetkilileri, ne zaman faiz artıracaklarını değerlendiriyor.

New York'ta bulunan Barclays Başekonomisti Michael Gapen "Sınırlı düzeyde ancak sürdürülebilir bir büyüme var. Aşamalı bir faiz artışı Fed için mantıklı olabilir" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Temmuz 2015 Perşembe, 18:40 Misafir ABD de kim fabrika açmıştı yalan. Çin bile yavaşlarken. Dolar bu kadar değer kazanmışken. Her şeyleri yalan. Fakat medya onların elinde.
30 Temmuz 2015 Perşembe, 15:41 Misafir türkiye 10 yıl patinaj yapar ve iç meselelerle boğuşur. maalesef durum bu. sorumlusu?