Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Yapı Kredi, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2014 yıl sonuna göre yüzde 15 artırarak 223,8 milyar TL'ye çıkardı.

Yapı Kredi yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankanın yılın ilk yarısında toplam gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 4 milyar 974 milyon TL'ye ulaştı.

Banka'nın söz konusu dönemde toplam kredi hacmi yüzde 14 artışla 142,8 milyar TL'ye, toplam mevduatı ise yüzde 17 artışla 126,1 milyar TL'ye ulaştı. Yapı Kredi, 2015 ilk yarı konsolide net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artırarak 956 milyon TL'ye yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, uyguladıkları "Akıllı Büyüme Stratejisi"nin olumlu sonuçlarını alarak sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini belirterek, yılın ilk yarısında başarılı bir performans sergilediklerini dile getirdi.

Açıkalın, özellikle bireysel ihtiyaç ve KOBİ kredilerinde sektör ortalamalarının 10-15 puan üzerinde büyüme gösterdiklerini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kredilerde yıl sonuna kıyasla pazar payımızı artırarak yüzde 10,4 seviyesine ulaştık. Hem müşterilerimiz, hem de bankamız için katma değeri yüksek alanlara odaklandık. Böylece bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 19 ile sektörün 15 puan üzerinde, KOBİ kredilerinde ise yüzde 18 ile sektörün 9 puan üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Toplam mevduatta da sektörün 4 puan üzerinde bir performansla yüzde 17'lik artış gösterdik. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz ve doğru aktif-pasif yönetimi sayesinde yüzde 14 seviyesinde sektör ortalamasına paralel olarak gerçekleşti."

Yılın ilk yarısında fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerine dikkati çeken Açıkalın, nisan ayı sonunda 15 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 450 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlatarak, "Yapı Kredi böylece, Mayıs 2014'te sağladığı sendikasyon kredisini yüzde 110'un üzerinde yenileyerek, uluslararası piyasalarda sahip olduğu güveni yeniden teyit etmiş oldu" ifadelerini kullandı.

AA