Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 31 Temmuz Cuma

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'da

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya'nın başkenti Cakarta'taki resmi temasları kapsamında, İstiklal Camisi'ni ve Kalibata Milli Kahramanlar Mezarlığı'nı ziyaret edecek.

- Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak Erdoğan, mevkidaşı ile gerçekleştireceği görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Erdoğan, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Setya Novanto'yu ziyaret edecek, ​Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

(Endonezya)

2 - Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB Genel Merkezinde gerçekleştirilecek "Teröre Karşı Sivil İnisiyatif" programına katılacak.

(Ankara/11.00)

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, veda ziyaretlerinde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile TBMM'deki makamında bir araya gelecek.

(TBMM/ 14.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanlığı ve Belediye Başkanlığı, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı ve Belediye Başkanlığı ile AK Parti Beşiktaş ve Sarıyer ilçe başkanlıklarını ziyaret edecek.

(İstanbul/09.30/10.30/11.15/12.15/15.00/16.30)

2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Yalova İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısına katılacak.

(Yalova/17.00)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ tarafından inşa edilen tesisler ve Orman Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmaların toplu temel atma ve açılış törenine iştirak edecek, Valilik, Belediye ve AK Parti İl Başkanlığına ziyarette bulunacak.

(Kütahya/10.30-15.15)

4- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM grup toplantı salonunda, bazı illerden gelen esnaf ve sanatkarlar odaları birliklerinin başkanları ile görüşecek.

- Demirtaş, İstanbul'da bir grup gazeteci ve yazarla bir araya gelecek.

(Ankara/09.30/İstanbul/16.00)

5- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin genel merkezinde, Merkezi Kadın Koordinasyonu'nun düzenleyeceği ve milletvekilleri ile çeşitli kadın kurumları temsilcilerinin de yer alacağı basın toplantısına katılacak.

(Ankara/12.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun faaliyetleri ve gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

4- Tunus'ta olağanüstü hale ilişkin yapılan değerlendirmeler izleniyor.

(Tunus)

5- Kudüs'te cuma namazı sonrasında İsrail aleyhine yapılacak protestolar takip edilecek

(Kudüs)

EKONOMİ

1- TÜİK, ikinci çeyrek turizm istatistikleri ile haziran ayı dış ticaret verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Şehitlerimizi uğurluyoruz

- Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Piyade Teğmen İbrahim Tanrıverdi Malatya'da, Piyade Onbaşı Hamza Yıldırım Ankara'da, Piyade Er Ömer Kaan Kandemir Denizli'de son yolculuğuna uğurlanacak.

2- Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya seferinin 125. yıl dönümü anısına bu ülkeye giden TCG Gediz Fırkateyni için Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'nde karşılama töreni düzenlenecek.

(Muğla/10.00)

AA