Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve ABD’de faiz oranlarının artırılacağı beklentisi ile Temmuz’da 10 ayın en büyük düşüşünü kaydediyor. Fed’in faiz artırımına yaklaşması, Asya ülkelerinden sermaye çıkışları görülmesine neden oluyor.

Güney Kore vonu düşüşlere öncülük etti, Von, yüzde 4.5’lik değer kaybı ile 2011’den bu yana en büyük aylık düşüşünü gösteriyor. Tayland bahtı, yüzde 3.9 gerilerken, Tayvan doları yüzde 1.5 düştü. Japonya yeni hariç bölgenin en çok işlem gören 10 para birimini takip eden Bloomberg JPMorgan Asya Dolar Endeksi, yüzde 1.2 geriledi.

Tayvan’ın gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi son çeyrek dönemde 2012’den bu yana en düşük artışı gösterdi. Güney Kore’de ekonomik genişleme 2 yıldan uzun bir sürenin en yavaş seviyesine işaret etti. Çin’de imalat sanayi göstergesi, Temmuz ayında 15 ayın en düşük seviyesine indi. Çin’in imalat PMI verisi, Asya’nın en büyük ekonomisindeki yavaşlamanın henüz sona ermediği endişesi yarattı.

Singapur’daki Macquarie Bank Ltd. Döviz ve sabit getiri yöneticisi Nizam İdris, “Asya’dan gelen te4k bir iyi haber yok. Büyüme geriliyor, ihracat zayıf ve reformlar hayal kırıklığı yarattı. Çin’de bir toparlanma veya ticaret rakamlarında iyileşme görülmedikçe Asya aşağı yönlü harekete sürdürecektir” dedi.