Advertisement

Citigroup Inc.'nin Döviz stratejisti Luis Costa, Türk Lirası'de euro ve doların eşit ağıtlıkta oluşturduğu döviz sepeti karşısında açtıkları "kısa" pozisyonda karlarını realize ettiklerini ve bu işlemden yüzde 1.2 kar ettiklerini kaydetti.

Türk Lirası'nın düşeceği beklentisi ile açtıkları pozisyonun "haftanın işlem fikri" olduğunu kaydeden Costa, "Merkez Bankası'nın çoklu faiz politikasını sadeleştireceğine ilişkin açıklaması, Banka'nın bir kaç yıl önceki likidite tarafından yönlendirilen çerçeveden uzaklaşarak daha bir para politikası tarafından yönlendirilen çerçeveye doğru kesin bir adım" dedi.

Costa, "Forward eğride, 3 ay 1 yıllık vadeli forward oranı şimdilerde yüzde 9.95 seviyesinde seyrediyor ve bu yeni faiz oranının mevcut gecelik oranlardan 100 baz puan aşağıda olduğunu işaret ediyor. Bu durum Türk Lirası için pozitif değil" dedi.

Costa, "Haftanın işlem fikrini kapatmamıza karşın, "portföyümüzdeki 3 aylık call spreadler yoluyla 'uzun' Dolar/TL 'miz devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ağustos 2015 Pazar, 00:30 Misafir citibank hiçbir zaman batması, sadece politika amacıyla yanı vergi affı için batmış gibi göründü bilginize,amerikan filimlerini izlerden anlarsın,sabırlı olun kazanın derim.
31 Temmuz 2015 Cuma, 15:01 Misafir siradan vatandaş olarak hiçbir şey anlamadım
31 Temmuz 2015 Cuma, 14:29 Misafir citi bir şeyden anlasa batmazdı zaten.söylemleri dikkate alınmaz.