Advertisement

Altının 2010’den bu yana en zayıf seviyeye gerilemesi, birleşme ve satın alma patlamasının daha uzun sürmesine neden olacak gibi görünüyor. Satın alma ve birleşmelerdeki işlemler, fiyatlardaki zayıflığı varlık değerlerini baltalaması ile birlikte 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

30 Haziran itibarıyla sona eren 6 aylık dönemde totalde 9.6 milyar dolarlık teklif sunuldu veya anlaşma sağlandı. Bloomberg’in derlediği verilere göre OceanaGold Corp. gibi üreticilerin anlaşma sağlaması ile birlikte birleşme ve satın almalarda bir önceki 6 aya göre yüzde 7 artış yaşandı. Anlaşmalar geçtiğimiz yıl 22.3 milyar dolar ile 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Syndey’deki Canaccord Genuity Group Inc. analistlerinden Reg Spencer, “Bu durumun sürmesini bekliyorum, bir sonraki dalga birleşmelerde görülebilir. Küçük ölçekli şirketler birleşmezlerse rekabet edemeyecekler” dedi.

OceanaGold, Perşembe günü Romarco Minerals Inc.’i satın alma anlaşmasına vardı. Anlaşmanın değeri 654 milyon dolar ve bu, şirketin bu yılki ikinci maden anlaşması.