Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), seçimlerin ardından henüz hükümt kurulamaması ve bölgesel istikrarsızlığa karşın, Türkiye'de rekor hisse yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Londra merkezli banka ve yatırım kuruluşu EBRD'ni Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, EBRD'nin bu yıl Türk varlıklarına 300 miyon euro (329 milyon dolar) ila 400 milyon euroluk yatırım yapacağını kaydetti. Bu yatırımlar, Borsa İstanbul'un azınlık hissesi ve yenilenebilir enerji üreticisi Gama Enerji'yi içeriyor.

Banka Türkiye kredileri ve yatırımlarını, siyasi partilerin 13 yıllık tek parti hükümetinin ardından Haziran ayındaki seçimlerin ardından hükümet kurmakta zorluk çekmesine karşın, 2014 yılındaki seviyesi olan 1.4 milyar eurodan 1.75 milyar euroya çıkarmayı amaçlıyor. İç politikadaki bu belirsizlikle birlikte, Türkiye hem PKK hem de IŞİD ile mücadele ediyor.

Marquet, EBRD'nin Türkiye'ye bu yıl için yatırım planlarının, Banka'nın Türkiye için en büyük yatırımı ve faaliyet gösterdiği ülkeler arasında en büyük yatırımlarından biri olduğuna dikkat çekti ve "Bu yıl için büyük miktarda bir hisse için imza atacağımızdan umutluyum" şeklinde konuştu.

Marquet, EBRD'nin 2015 yılının ilk yarısında 17 projeye 880 milyon euro yatırım yaptığını ve tüm yıl için öngördükleri planın işlemekte olduğunu söyledi.

EBRD 29 Mayıs'ta, Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun, alımı için anlaşama imzaladı, ancak fiyat açıklanmadı. Borsa İstanbul gelecek yıl ilk halka arza hazırlanıyor. Banka ayrıca, Ankara merkezli Gama Enerji'nin azınlık hissesini 105 milyon dolara almayı planlıyor. Dünya Bankası'nın özel sektör yatırım kolu International Finance Corp., Temmuz ayında Gama Enerji'nin yüzde 272lik payını satın aldı. Bu işlemin de fiyatı açıklanmadı.