Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisse senedi piyasasında volatiliteyi önlemek için açığa satışa limit getirdi.

Çinli regülatörler, aldıkları son önlemle hisse senetlerinde açığa satışları sınırlayarak günlük işlem yapan traderları dondurdu. Yetkililer dünyanın en büyük ikinci hisse senedi piyasasını istikrarlaştırmaya çalışıyor.

Şanghay ve Şenzen hisse senedi Borsalarından yapılan açıklamalara göre hisse senedi borç alan yatırımcılar, borçları geri ödemek için artık bir gün beklemek zorunda. Söz konusu açıklama Pazartesi günü kapanışın ardından gerçekleşti. Yetkililer alınan önlem ile yatırımcıların aynı gün satış ve alım yapmasının önüne geçiyor.

Şenzen Borsası, “Bu uygulama, aynı gün alım satım işlemi yapılması hisse senedi fiyatlarında anormal dalgalanmaları artırabilir ve piyasa istikrarını olumsuz etkileyebilir” ifadesini kullandı.

U.S. Global Investors Inc. portfolyo yöneticisi Xian Liang, “Eski kurala göre sabah açığa satıp, aynı gün kapanıştan önce alım yapabiliyordunuz ve iddianız doğru ise kar elde edebiliyordunuz. Şimdi ise kısa pozisyonunuzu aynı gün kapatamıyorsunuz, bir sonraki günü beklemeniz gerek. Bu yeni kural spekülatif açığa satışçıların yani günlük işlem yapan traderların cesaretini kıracaktır ancak gün içi volatilitenin hafiflemesine yardımcı olur” dedi.