Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Financial Times'ın haberine göre ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni Temiz Enerji Planı Amerikalı kaya gazı üreticilerini de vuracak. Obama yönetimi, yeni planla birlikte artık doğal gazı, kömüre göre göre daha temiz bir enerji kaynağı olarak görmüyor.

Planda enerji sektöründeki karbon salımının 2030'a kadar 2005 yılındaki düzeye göre yüzde 32 azaltılması amaçlanıyor.

Geçen yıl Başkan Obama, kömürden sıfır emisyonlu yenilenebilir enerjiye yumuşak geçiş yapmak için kaya gazını "köprü yakıt" olarak  nitelemişti. Ancak Beyaz Saray son açıklanan planda bu görüşten döndü.  Amerikan doğalgaz üreticileri bu gelişmeden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumda. Elektrik üreticileri, kömürden doğalgaza geçmek için yüz milyonlarca dolarlık yatırım yapmıştı.

Kömürden daha ucuz olan doğalgaz bilim insanlarına göre, yakıldığında kömüre göre yüzde 50 daha az karbondioksit emisyonuna yol açıyor.

Resmi verilere göre toplam elektrik üretimin doğal gazın payı nisan ayında in yüzde 31'e ulaşırken kömürün payı yüzde 30 geriledi.  Bunun yanı sıra kayagazı sayesinde ABD, Rusya'yı geçerek dünyanın en büyük doğalgaz üretici konumuna ulaştı. Ancak bütün bu tabloya rağmen Obama yönetimi 2030 karbon salımı hedefine ulaşmak için rüzgar ve güneş enerjisiyle birlikte verimlilikte iyileşmelere daha fazla önem veriyor.