Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Emtia ihraç eden ülkelerin para birimlerindeki değer kaybı, sona ermekten oldukça uzak görünüyor. OppenheimerFunds’a göre Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda para birimlerinde düşüş sürecek.

Petrol ve diğer emtia fiyatlarında Salı günü görülen toparlanma, doğal kaynak ihracı yapan ülkelerin para birimlerindeki gerilemeyi durdurdu. Ancak bu durum OppenheimerFunds Inc.’e göre kısa ömürlü olacak.

Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, 2015 yılında bir yıla finansal krizden bu yana en kötü başlangıcı yaptılar. Bu ülkeler, ham madde fiyatlarındaki yüzde 29’luk düşüş ile mücadele ediyorlar. Genişleyen arz miktarı ve Çin’de talebin yavaşlaması, Kanada dolarının değerinden önümüzdeki yıllarda yüzde 14 götürebilir.

Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya öte yandan Fed’in faiz artırımı başa çıkmak zorunda. Çünkü ABD’de borçlanma maliyetlerinin yükseltilmesi doları desteleyen bir faktör.

OppenheimerFunds para yöneticilerinden Alessio de Longis, “ABD’deki faiz artırımı ve politika sıkılaştırması tartışmaları ile karşılaştırıldığında emtia paraları tam tersi yönde hareket ediyor. Bu para birimleri henüz tam olarak gerilemiş değil” dedi.

De Longis, Kanada dolarının önümüzdeki 1 ila 3 yıl içinde yüzde 14 zayıflayacağı tahmininde bulundu. Avustralya dolarının aynı sürede ABD doları karşısında 60 sente düşeceğini öngördü. Yeni Zelanda doları ile 50 sente gerileyebilir.

Kanada doları Salı günü yüzde 0.2 zayıflayarak 11 yılın en düşük seviyesine indi. Yeni Zelanda doları yüzde 0.5 değer kaybetti.