Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Enerji üreticilerindeki düşüş ve yatırımcıların Fed'in faiz artışı ihtimalini değerlendirmeleri, Avrupa hisselerini aşağı çekti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.67 azalarak günü 400 puan seviyesinden tamamladı. Çarşamba günü maden hisselerindeki iyileşme gösterge endeksi yüzde 1.3 yukarı çıkarmıştı.  Son beş ayın en büyük kazancının olduğu Temmuz ayı da dahil olmak üzere, maden hisseleri 2015 yılında yüzde 18 yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası (BOJ), dokuz üyeden yalnızca birinin faiz artışı yönünde oy kullandığını açıkladı. BOJ düşen enerji fiyatları ve sterlinin güçlenmesi nedeniyle kısa vadeli enflasyon tahminini indirdi. Politika faizini rekor düşük oran olan yüzde 0.5'te bırakma kararı 8-1 alınırken, ekonomistler en az iki üyenin sıkılaşma yönünde oy kullanacağını tahmin etmişti. Para Politikası Kurulu'nun tutanakları, bazı üyelerin enflasyona yukarı yönlü riskler olduğunu düşündüklerini ortaya koysa da, kurul altı yıldır yürürlükte olan acil durum teşvikinin ne zaman kaldırılmaya başlanacağı noktasında ikiye ayrılmış durumda.

Almanya'da fabrika siparişleri Haziran ayında seri bir artış göstererek, Avrupa'nın itici gücünde büyümenin güçlendiğine işaret etti.

Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre mevsimsellikten arındırılmış siparişler Mayıs'taki yüzde 0.3'ün ardından Haziran'da yüzde 2 arttı. Genellikle volatil olan veri, Bloomberg anketindeki yüzde 0.3'lük tahmin medyanının oldukça üstündeydi. Siparişler geçtiğimiz yıla göre yüzde 7.2 artış gösterdi.

(18:39'da güncellendi)