Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Bostjan Jazbec, “AMB yetkilileri parasal genişlemenin (QE) ekonomi ve enflasyona olan etkilerini görmek için sabırlı olmalı” dedi.

Slovakya Merkez Bankası Guvernörü Jazbec, Çarşamba günü verdiği bir röportajda, “Bence QE işe yarıyor. Doğru yolda olduğumuza dair kanıtlarımızın olması ile birlikte sonuçlar ortada ve diğer tüm opsiyonlar masadan kalkmış durumda. Para politikası gecikmeli olarak işe yarıyor. Sabırlı olmamız ve sonuçları beklememiz gerek” diye konuştu.

Enflasyonun Temmuz ayında yüzde 0.2 seviyesinde takılı kalmasına ve AMB’nin yüzde 2’lik hedefinden oldukça uzak olmasına rağmen, Jazbec’in değerlendirmeleri Yunanistan krizinden kaynaklı risklerin hafiflemesi ile birlikte daha rahat bir tona işaret ediyor. Yunanistan’ın eurodan çıkacağına yönelik riskler kayda değer şekilde geriledi. Üç hafta önce AMB Başkanı Mario Draghi, yetkililerin para politikasında herhangi bir sıkılaşmaya karşı yanıt verecek araçlara sahip olduğunu ve yetkililerin bu araçları fiyat görünümün kötüleşmesi durumunda kullanabileceklerini belirtmişti.

Jazbec, “Fiyatları hedef ulaştırmada doğru yoldayız. Tahvil alımlarının Eylül 2016’nın ötesine uzaması mesajı verilmesi doğal. AMB, enflasyonu hedefe çekemezse QE’ye devam edebiliriz” dedi.