Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ünlü fon yöneticisi Muhammed El-Erian Cuma günü açıklanacak olan ABD Temmuz ayı istihdam verilerinin olası etkilerini Bloomberg News'a şöyle değerlendirdi:

Cuma günü açıklanacak olan istihdam verisi ABD işgücü piyasasının genel görünümünü değiştirmeyecek. Ancak bu veri muhtemelen finans piyasalarının en büyük takıntılarından biri üzerinde etkili olacak: Fed'in dokuz yılı aşkın süreden bu yana yapacağı ilk faiz artırımının zamanlaması.

Uzun zamandır iştahla beklenen ABD istihdam koşullarının aylık fotoğrafı muhtemelen, süregelen ve kademeli iyileşme olduğuna ilişkin görüşü güçlendirecek. Bu veriler şunları gösterecek:

* Ekonomi güçlü bir hızda istihdam yaratmaya devam ediyor
* Uzun vadeli işsizlik halen aşağı yönde hareket ediyor.
* Hevesi kırılmış işçiler yavaş birhızda tekrar işgücüne çekiliyor.
* Belki ücretler artmaya başlıyor.

Tüm bunların hepsi, genişlemeye ve diğer ekonomilerin büyük bölümünden daha iyi performans göstermeye devam eden ABD ekonomisini anlatıyor. Ancak büyümenin de, nüfusun refahında somut farklılıklar yaratmak için gereken kaçış hızının gerisinde kaldığını ve ekonominin büyümeye yönelik potansiyel iç ve dış olumsuzlukları dengelemede güç eksikliği gösterdiğini akılda tutmak gerek.

Kendi başına, bu işaretler piyasa algılamalarını ve fiyatlamayı değiştirme konusunda fazla etkili olmayacak. Abncak Cuma günkü veriler, eğer Fed'in politika görünümünün algılamasını etkilerse önemli olacak.

ABD işgücü piyasasının kademeli güçlenmesi, merkez bankasından gelen ve Fed'in faiz artırımı çevrimine bu yıl başlayacağını işaret eden son sinyallerin önemli yönlendiricisi durumunda. 2006 yılından bu yana yapılacak ilk faiz artırımını neyin oluşturduğuna bakıldığında, böyle bir çevrimin başlatılması, yatırımcıları sonraki faiz artırımlarının hızı ve nihai seviyesi konusundaki görüşlerini güçlendirmeye yöneltecek. Bu, yalnızca ABD'de değil dünyanın tüm kalan kısmında, tahvil, emtia, Döviz, hisse senedi ve volatilite piyasalarındaki fiyatların aralığını bir bütün olarak etkileyecek.

Şu an itibariyle, yatırımcıların neredeyse yarısı Fed'in faizi Eylül ayında artırmasını beklerken, kalan kısmın büyük bölümü artışın Aralık ayında veya hatta gelecek yıl yapılacağını öngörüyor. Böyle bir beklenti dağılımı eğer aşağıda bahsedilen noktalar gerçekleşirse değişebilir;

* Aylık istihdam artışı 200,000 bandında devam ederse.
* Ücret artışı yıllık yüzde 2 civarına yükselirse
* Ve şimdilerde yüzde 62.6 seviyesinde bulunan işgücüne katılım oranı çok az değişirse. Bu, işgücü piyasasının, daha fazla para politikası teşviğine yol açabilecek yapısal sorunlarla karşı karşıya olduğunun bir işareti.

Fed Eylül ayında harekete geçmek için çok güçlü istihdam verilerine ihtiyaç duymuyor. Fed'in ihtiyaç duyduğu, son 12 ayda 2.9 milyondan fazla istihdam yaratan işgücü piyasasının güçlü bir durumda kalması. Fed'in finans piyasalarının ekonominin temel göstergelerinden kopmasında çok ileri gittiği şeklinde perde arkadındaki endişelerle birlikte, işgücü piyasasında yalnızca küçük çaplı bir güçlenme (özellikle ücret cephesinde) Eylül ayında faiz artırımı olasılığının artması için yeterli olacak.