Advertisement

Almanya'nın sanayi üretimi Haziran ayında  yüzde 1,4 geriledi. Ekonomistler yüzde 0.3'lük bir artış öngörüyordu.

Almanya’da sanayi üretimi Haziran ayında beklenmedik bir şekilde geriledi ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinin Çin gibi gelişen piyasalardaki zayıf büyümeden kaynaklı risklere açık olduğu sinyali verdi.

Ekonomi Bakanlığı’nın Berlin’de Cuma günü açıkladığı verilere göre mevsimsel dalgalanmalara ve enflasyona göre düzenlenmiş üretim, Mayıs ayında yüzde 0.2’lik bir artış göstermesinin ardından yüzde 1.4 geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler yüzde 0.3’lük artış beklentisindeydi. İhracat yüzde 1 gerilerken, ithalat yüzde 0.5 arttı.

İmalatçılar, her ne kadar petroldeki gerilemeden, düşük faiz oranlarından ve Euro Bölgesi’ndeki toparlanmadan fayda sağlarsa da son aylarda Yunanistan krizi ve Çin’deki yavaşlama ile darbe aldı. Öte yandan Bundesbank, rekor seviyedeki istihdamın tüketimi desteklemesi ile ekonomik büyümenin bu yıl oldukça güçlü gerçekleşeceği tahmininde bulunuyor.

Münih’taki BayernLB ekonomistlerinden Stefan Kipar, “Almanya sanayi siparişlerinin Çin’deki zayıf ekonomik durumdan etkilenip etkilenmediğini gelecek aylarda göreceğiz. Şu an için Alman ekonomisinin görünümü pozitif” dedi.