Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, ABD’de Cuma günü açıklanacak Temmuz ayı istihdam verisi öncesinde ABD hisselerinin Perşembe günkü performansını takiben geriliyor. İstihdam verisinin olumlu gelmesi Fed’in gelecek ay kadar yakın bir zamanda faiz oranlarını artıracağı beklentisini güçlendirebilir.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 gerileyerek Tokyo saati ile 09.01’de 140.55 puana geldi. Japonya’da Topix Endeksi, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikası kararını açıklaması öncesinde yüzde 0.2 geriledi. BOJ, rekor düzeydeki teşviki sabit tutma kararı aldı.

Asya Pasifik göstergesi, ABD’nin aylık istihdam verisi öncesinde ve Perşembe günü açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verisi sonrasında üst üste 3. haftalık düşüşe hazırlanıyor. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 40 yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. Traderlar, Fed’in faiz oranlarını Eylül ayında artıracağı ihtimalini yüzde 48 olarak görüyor.

Sydney’deki Perpetual Ltd. baş yatırım stratejisti Matthew Sherwood, “Risk piyasalarında bugünkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde ihtiyatlı bir ton hakim. Verinin güçlü geleceği ile ilgili endişelerin artması hisse senetlerine ilgiyi azalttı” dedi.