Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, ABD’li bir kanun yapıcının İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıktığını duyurmasının ardından haftalık kaybı azaltıyor. İran ile sağlanan anlaşmanın başarılı olması halinde küresel petrol arzını artırması bekleniyor.

Petrol vadelileri yüzde 0.7 kadar yükselerek 6. haftalık düşüşü azalttı. Partisinin yeni lideri olmak için bekleyen Demokrat Senatör Chuck Schumer, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkacağını söyledi. Petrol piyasası, İran’ın üretimini artırması öncesinde zaten arz fazlası sorunu yaşıyor. Goldman Sachs Group Inc.  petrol saklama depolarının bu sonbaharda dolu hale geleceği tahmininde bulundu ve küresel arz fazlasının günlük 2 milyon varil seviyesinde olduğunu belirtti.

Petrol, Haziran ayındaki zirve seviyesinden yüzde 25’ten fazla geriledi. Petroldeki düşüşte arz fazlası sorununun süreceği işaretleri etkili oldu. OPEC’in önde gelen liderleri yüksek seviyedeki üretim yaparken, ABD’de de üretim artıyor. ABD’de stoklar 5 yıllık mevsimsel ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor. Teknik bir gösterge fiyatların aşırı hızlı bir düşüş göstermiş olabileceğine işaret ediyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “Fiyatlarda şu an bir dönüş olması beklenmiyor. Trend negatif ancak teknik olarak tablo yapıcı” dedi.

Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Nymex elektronik işlemlerde 29 sent kadar yükselerek varil başına 44.95 dolar oldu ve Sydney saati ile 16.44’te 44.86 dolardan işlem gördü. Kontrat Perşembe günü 49 sent düşerek 44.66 dolar ile 19 Mart’tan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.9 geriledi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 22 sent değerlenerek 49.74 dolardan alıcı buldu. Kontrat 7 sent gerileyerek 49.52 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 4.88 dolar seviyesinde.