Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Döviz piyasaları, Avrupa’daki merkez bankacılarının önün kesiyor.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) örneğine bakıldığında, Guvernör Mark Carney Temmuz ortasında yaptığı açıklamada faiz oranlarında artırım tarihinin yaklaştığını söyledi. Ancak Perşembe günü İngiltere politika yapıcıları poundaki güçlü seyrin enflasyonu beklediklerinden uzun süre düşük seviyede tutabileceğini belirtti. Bu da yetkililerin hızlı bir şekilde harekete geçmesi ihtimalini düşürüyor. Çek Merkez Bankası, aynı gün ülke para birimi korunanın fiyat ayrış hedeflerinin önüne geçtiğini ifade etti.

Politika yapıcılarının konu ile ilgili duydukları endişe şöyle açıklanabilir; faiz oranlarının dünya genelinde rekor düşük seviyelerde olması ile birlikte faiz artırımına dair en ufak bir ima bile nakit bolluğunun geri çekilmesine yeterli olacak. Bu, sıkılaştırma politikası ile aynı etkiye sahip ve dolayısıyla merkez bankalarının harekete geçmede isteksiz olmasına neden oluyor.

Londra’daki Societe Generale SA döviz stratejisti Alvin T. Tan, “Enflasyonda bir ters dönüş olmadıkça güçlenen para birimi her zaman bir ayak bağı olacak. Bunu uzun zaman önce İsveç kronasında gördük. Benzer gelişmeleri İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’de de görüyoruz” dedi.