Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in açıklaması öncesi, siyasi belirsizliğin etkilemeye devam ettiği Türk ekonomisine ilişkin kısa bir değerlendirme Standard & Poor's'dan geldi.

S&P'den yapılan açıklamada iki aydır hükümet kurulamasının ortaya çıkardığı siyasi belirsizliğin Türk ekonomisinde büyümeyi olumsuz etkileyeceği ifade edilirken, şiddet olaylarının olumsuz etkilerine işaret edildi.

S&P analisti Aarti Sakhuja'nın değerlendirmesinde, Türkiye'deki şiddet olaylarının artması halinde kamu maliyesini de etkileyebileceği belirtilirken, bunun da kredi notu üzerinde olumsuz etkileri olabileceği kaydedildi. Analizde erken seçim çağrısı yapılması halinde bunun tek başına endişe yaratmayacağı, ancak yüksek olan siyasi belirsizliği sürdüreceği belirtildi. Fed'in faiz artırması halinde azalma yaşanabileceği kaydedilen Döviz girişlerinde yavaşlama veya tersine dönüşün ciddi sonuçlara yol açabileceği, değerlendirmedeki tespitlerin arasındaydı.

Açıklamada bu yıl yüzde 17'ye yakın değer kaybı yaşayan Türk Lirası'na ilişkin tespitler de yer aldı. TL'ye ilişkin  "Kurdaki volatilite Tüketici Güveninde ve enflasyonda bozulmaya neden olabilir" denildi.

Açıklamadaki diğer tespitler şöyle:

- Türk bankalarının dış kaldıracı oldukça yüksek durumda ve borç vadeleri oldukça kısa

- Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'nin dış finansman ihtiyacını bir noktaya kadar azaltsa da, bu tek başına cari açığın fonlama kabiliyetini geliştirmiyor

- Türkiye'nin benzer ülkelere göre zayıf dış yatırım profili, yüksek borçluluğu ve toplam dış borca göre yüksek olan kısa vadeli dış borç oranı, ülkeyi değişen küresel fonlama iklimine karşı kırılgan hale getiriyor