Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Çin'in ihracatı Temmuz ayında beklentiden fazla geriledi. Bu duruma güçlü yuan ve Avrupa Birliği'nden gelen düşük talebin sebep olduğu ifade edilirken, Başbakan Li Keqiang'ın üstünde oluşan büyümeyi dengeli hale getirme noktasındaki baskı arttı.

Çin Gümrük Yönetimi'nin açıkladığı veriye göre dolar bazında ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 8.3 düştü. Bu düşüş, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 1.5'lik tahminin ve Haziran'daki yüzde 2.8'lik rakamın oldukça üstündeydi. İthalat da yüzde 8.1 gerileyerek, Haziran'daki yüzde 6.6'dan fazla düşüş gösterdi. Dış ticaret açığı da 43 milyar dolar oldu.

Düşük iç ve küresel talep, Çin'in yüzde 7'lik yıl sonu büyüme tahminini zora sokuyor. Çin hükümeti büyümeyi destekleyecek yeni tedbirler açıkladı. Bunların arasında özel tahvil ihraçları gibi önlemler olsa da, rezerv para birimi olması istenen yuanı zayıflatmak göze alınamıyor.

Bank of Communications Ekonomisti Liu Xuezhi ''İhracat artık Çin'in büyümesi için itici güç değil. Hükümet ne yaparsa yapsın, ihracatta geçmişte olduğu gibi yüksek büyüme görmek zor olacak'' diye konuştu.