Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Siyasi belirsizliğin etkisi altındaki Türk ekonomisi için nadir de olsa iyimser beklentiler görülebiliyor. 

Bloomberg TV'nin yayınına bağlanan Renassaince Capital Türkiye Stratejisti Michael Harris, Türk ekonomisinin geçmişte birçok koalisyonla karşılaştığını ve bu gibi durumlardan çıkma tecrübesi olduğunu söyledi.

Birçok analistin aksine Türk varlıkları için yükseliş beklentisinde olduğunu ifade eden Harris ''Herkes gelişen piyasaların Fed'e karşı kırılganlığından bahsediyor. Cari açığınız yüksek ise çok kırılgan olacağını söyleniyor. Ancak cari fazla veren ülkeler dahi böyle gelişmelerden etkilenebiliyor'' diye konuştu.

Siyasi belirsizliğe de değinen Harris, birçok insanın otoriterleşmeden çekindiğini ancak halkın sandıkta AK Parti'nin istediği çoğunluğu sağlamadığını söyledi. Harris ''Benim en olası gördüğüm senaryo dengeli bir siyasi iklim. Otoriterleşme bir korkuydu. Ancak bu abartılı bir korku'' dedi.

23 Ağustos'a kadar bir koalisyonun kurulması gerektiğini hatırlatan Harris ''Yakında yanılıp yanılmadığımı göreceğiz. Bu noktada iki tezim var. Birincisi Türkiye'nin koalisyonları kaldırabilme gücü. İkincisi de Merkez Bankası'nın açıkladığı normalleşme adımları. Koalisyon kurulur ve para politikası doğru yönde değişirse, Türkiye'nin algısı 1-2 aya olumlu bir hal alabilir'' ifadelerini kullandı.

Yatırım bankası Nomura'nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Stratejisti Timothy Ash de geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin halen yatırım yapılabilir durumda olduğunu söylemişti. 

Harris kendisini endişelendiren en önemli konunun ise Türk Lirası'nın zayıflığı olduğunu söyledi. TL bu yıl dolar karşısında yüzde 16'nın üstünde değer kaybı yaşadı ve analistler bankaların dolar borcunun endişeye yol açtığını ifade ediyorlar.