Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, ABD'de sondaj platformu sayısının artmasının, küresel arz fazlası ortamında, üreticilerin petrol pompalamaya devam edeceği beklentilerini güçlendirmesi sonucu New York’ta beş ayın en düşüğüne yakından işlem gördü.

Batı Teksas türü petrol vadelileri 20 Mart’tan bu yana en düşük fiyata gerilemesinin ardından kayıplarını azaltarak yüzde 0.2 düştü. Baker Hughes Inc.'nin verilerine göre, ABD'de petrol arama platformu sayısı 6 artarak 670'e çıktı ve yükselişini üçüncü haftaya taşıdı. Societe Generale SA ve JPMorgan Chase & Co. , zayıf talep ve güçlü arza bağlı olarak, petrol fiyat tahminlerini düşürdü.

Petrol, fiyatların ayı piyasasına girmesine neden olan küresel arz fazlasının süreceği beklentisi ile, Haziran ayında gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 25 düştü. OPEC'in en büyük üyeleri rekor üretimi devam ettirirken, ABD stokları beş yıllık mevsimsel ortalamanın 90 milyon varil üzerinde kalmayı sürdürdü.

Sydney'de Ayers Alliance Securities şef yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Halen arz hikayesi," dedi ve "Petrolün yükselmesini sağlayacak fazla birşey yok" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), New York Mercantile Exchange (Nymex) piyasasında 52 sent düşüşle varil başına 43.35 dolara kadar geriledi. Kontrat Londra saati ile 09:25’te 43.85 dolara indi. Fiyatlar bu yıl yüzde 18 düştü.

Eylül vadeli Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 37 sent ya da yüzde 0.8 kadar düşerek ons başına 48.24 dolara indi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 6.9 düştü. Avrupa gösterge petrolü WTI 'a 4.76 dolar primle işlem gördü.

(12:57'de güncellendi)