Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mario Draghi’nin bu Ağustos'ta tatilini biraz uzatması sorun olmayacaktır.

Euro Bölgesi'nin dört büyük ekonomisi, Draghi Avrupa Merkez Bankası’nn başına geçtiğinden beri bu yaz ilk defa tüketici harcamasını arttıran güçsüz euro ve düşük petrol fiyatlarıyla büyüme kaydediyor. Deflasyon korkusunun azalması ve AMB’nin görümemiş teşvikinin olduğu bir yıl ekonomik büyümenin devam edeceği anlamına gelecektir.

Cuma günkü veriler, muhtemelen 19 uluslu bloğun Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın büyümesiyle dokuzuncu çeyrekte de genişlediğini gösterecek. İşlerin yavaşça düzelmesi Draghi’nin 2012 yazında birliği beraber tutmak için ‘ne gerekirse yaparım’ demesiyle ters düşüyor. Bundan bir yıl sonra kendi ülkesi İtalya II. Dünya Savaşından beri en büyük ekonomik durgunluğunu yaşadı ve 2014 Ağustosu'nda Draghi’nin Jackson Hole’da parasal genişlemeye doğru yöneldi.

Societe Generale'nin Londra’da bulunan uzman ekonomisti Anatoli Annenkov “Kademeli toparlanmanın şekillendiği tabloya uyuyor. AMB için bu yaz kesinlikle çok meşgul geçen yazlardan biri değil” dedi.

Bloomberg’in bir araştırmasındaki ekonomistlerin medyan tahminine göre ilk çeyrekteki hazirandan sonraki üç aylık süreçte Euro bölgesi GSYH yüzde 0.4 arttı.

Önde gelen ekonomilerin toparlanma yoluna girmesi Draghi'nin elini rahatlatsa da, AMB Başkanı için tatil fazla uzun sürmeyebilir. Zira daha bir ay öncesine kadar Euro Bölgesi bir üyesinin ayrılmasıyla görülmemiş bir krize girmek üzereydi. Öte yandan Çin'in yavaşlayan büyümesi de küresel ekonomiyi tehdit ediyor.