Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa'da borç krizi öncesi akla hayale sığmaz bir durum olan negatif tahvil faizleri, Euro Bölgesi'nin fazla bir toparlanma işareti gösterememesi ile birlikte yaşamın bir gerçeği oldu.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ekonomiye para vermek için başlattığı tahvil alım programından dört ay sonra, bölgede ülkeler tarafından ihrac edilen 1.5 trilyon tutarında tahvil, Bloomberg'in derlediği verilere göre, sıfırdan daha az bir ödeme yapıyor. Bı tutar piyasanın yüzde 23'ünü kapsıyor.

Paris'te Societe Generale SA Avrupa faiz strateji müdürü Ciaran O’Hagan, "Yatırımcıların negatif faizler alışmaktan başka seçeneği yok," dedi ve "Bu durum artık anormal karşılanmıyor. Bu kez, sanırım, faizler uzun bir süre daha düşük kalmaya hazırlanıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Fransa'nın 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi 6 Ağustos'ta, AMB'nin bankalara fazla nakitlerini park ettiklerinde uyguladığı gecelik faiz olan eksi yüzde 0.2'nin altına geriledi. Alman faizleri, dört yıla kadar vadesi olan menkul kıymetlerde sıfırın altında.

Negatif faizler, ellerinde tahvilleri vadesine kadar tutan yatırımcıların, yatırımlarını daha riskli varlıklara yapmaktansa bu menkul kıymetlerde tuttukları için faiz ödemesi almak yerine para ödemesinden kaynaklanıyor.