Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:57'de güncellendi)

Çin'in devalüasyonunun yuanda 1994’ten bu yana en hızlı günlük kayba yol açması küresel piyasalarda zincirleme bir etki yaratıyor. Bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin derin bir yavaşlamaya doğru gidebileceği yönündeki endişeleri artırırken rakip piyasalarda baskıya yol açıyor.

Çin Merkez Bankası’nın yuanın referans kurunu yüzde 1.9 oranında düşürmesi Asya kurlarını aşağı çekti ve Avrupa hisselerinin değerini düşürdü. Bu da gelişen piyasa hisse senetlerini ayı piyasasının eşiğine getirmekle birlikte altın ve tahvil talebini yükselterek sanayi ham maddelerinin satışını arttırdı.

Cenevre merkezli Reyl & Cie’den Francois Savary, “Alman otomobil ve lüks mal üreticileri gibi Avrupa’nın asıl ihracatçılarının önemli bir biçimde inişe geçmesi doğal çünkü bu şirketlerin Çin’e mal ihraç etmesi artık çok daha zor olacak. Doğal olarak yoğun bir kur savaşı olacağına dair korkular var” şeklinde konuştu.

Asya para birimlerinin gösterge endeksi dolar karşısında, yüzde 1.6 düşerek, New York saati ile 08:40'da 2009 yılından beri en düşük seviyeye geldi. Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 1.2 değer kaybetti. ABD 10 yıllık vadeli tahvillerinin faizi ve Almanya tahvilleri en az beş baz puan geriledi. Otomobil üreticilerinin öncülük ettiği Stoxx Europe yüzde 1.3 kaybetti ve Standard & Poor’s 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.7 geriledi. Google Inc. yeni bir şirket kurmaya hazırlandığı açıklaması sonrası değer kazandı.

(16:57'de güncellendi)