Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in ekonomisini desteklemek adına para birimi yuan'ı devalüe etmesinin ardından gelişmekte olan piyasa para birimleri geriliyor. Çin'in hisse senetleri ise Hong Kong'ta yükseliyor.

Yuan, dolar karşısında 20 yılın en çok düşüşünü yaşadı. Güney Kore'nin wonu yüzde 1 düştü ve Malezya'nın ringiti 1998'den bu yana en düşük seviyeye indi. Bloomberg'in 20 gelişmekte olan ülkenin ölçüldüğü para birimi endeksi yüzde 0.4 geriledi. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşüşle Hong Kong'ta yerel saatle 13.15'te 885.64 seviyesine geldi.

Endonezya hisse senetleri 17 ayın düşüğüne geriledi ve Malezya hisse senetleri 2013'ten bu yana en düşük seviyeye düştü. Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 1.2 yükseldi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, ihracattaki sert düşüşün ile birlikte para birimi yuanda son 20 yılın en hızlı devalüasyonunu gerçekleştirdi ve Mart ayından bu yana fiili dolara endeksli seyri sonlandırdı. Çin merkez Bankası (PBOC) yuanın günlük referans kurunu yüzde 1.9 hızda düşürdü ve bunun sonucu yuan, resmi ve piyasa kurlarının birleştirildiği Ocak 1994'ten bu yana en hızlı bir günlük düşüşünü gerçekleştirdi.