Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Merkez Bankası (PBOC) sözcüsü, yuanın günlük referans kurunu yüzde 1.9 düşürmesini açıklayan bir duyuru yayınladı. Devalüasyona ilişkin bu duyuru soru-cevap formatında hazırlandı.

Soru: PBOC neden şimdi harekete geçti?

Yanıt: Sözcü, yuanın efektif kurunun "göreceli olarak" güçlü hale geldiğini ve artık piyasa beklentileri ile uyumlu olmadığını söyledi.

Sözcü, yuan merkez paritesinin piyasa kurundan büyük ölçüde ve daha uzun bir süreliğine saptığını ve bir ölçüye kadar, piyasa göstergesi statütüsünün ve merkez parite otoritesinin zayıfladığını kaydetti.

Sözcü, "Piyasa yapıcıların kotasyonunun iyileştirilmesi, renminbi merkez paritesinin piyasa uyumunun genişlemesine yardımcı olacak, piyasa kurunun faaliyet alanının genişlemesini sağlayacak ve kurun Döviz talep ve arzının ayarlanmasında temel rol oynamasını sağlayacaktır" dedi.

Soru: Neden Pazartesi gününe göre yaklaşık % 2'lik fiksing değişikliğine gidildi?

Yanıt: PBOC Sözcüsü, iki faktörün rol oynadığını söyledi. Sözcüye göre, bunların birincisi, bu adım merkez paritesi ile piyasa kurunun arasındaki boşluğu kapatmak için "bir defalık bir düzeltmeydi".

Sözcü, "İkincisi, son dönemde açıklanan makro ekonomik ve finansal veriler serisi piyasa beklentilerinin sapmasına neden oldu. Piyasa yapıcılar, piyasa talep ve arzının değişikliklerine daha fazla dikkatlerini çevirdi" dedi.

Sözcü, açıklamasında, "Piyasanın uyum göstermesi için halen biraz zamana ihtiyacı var. PBOC piyasanın durumunu yakından izleyecek, piyasa beklentilerine istikrar getirecek ve renminbi merkez partesinin formasyon mekanizmasının iyileşmesini düzenli bir şekilde sağlayacaktır" dedi.

Soru: Kur reformunda sonraki adım ne?

Yanıt: Sözcü, piyasanın, uluslararası ödemelerin dengelenmesini sağlamak için, piyasanın kurun belirlenmesinde daha büyük bir rol oynayacağını söyledi ve "PBOC ayrıca döviz işlem saatlerini de artıracak ve hem ülke içi hem de ülke dışında tek bir kuru teşvik edecektir" dedi.

Açıklamada, "Döviz piyasası, makroekonomi ve finasal koşulların gelişmesine bağlı olarak, PBOC renminbi kurunun her iki yönde de esnekliğini genişletecek ve kuru temel olarak ayarlanabilir ve denge seviyesinde istikrarlı tutacaktır" denildi.

PBOC Sözcüsü, "Bu durum piyasa kurunun kendi rolünü oynamasına izin verecek ve rutin döviz müdahalelerinin sonlandırılmasına ve piyasa talep ve arzına dayanan kontrollü serbest kur rejiminin iyileştirilmesine olanak sağlayacak" dedi.