Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisseleri Mayıs ayından bu yana en büyük yükselişi kaydetmesinin ardından Çin’in para biriminde devalüasyona gitmesiyle birlikte düşüş gösterdi. Küresel piyasalarda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin inişe geçmesinden endişe ediliyor.

Çin’e ihracat yapan şirketler, otomobil ve lüks tüketim malları dahil, geriledi. General Motors Co. and Tiffany & Co. yüzde 2.3’den daha fazla oranda düşüş yaşadı. Apple Inc. yüzde 2.5 oranında değer kaybetti. Freeport-McMoRan Inc. ve Dow Chemical Co. gibi emtia üreticileri Çin’in büyüme endişelerine paralel olarak yüzde 2.8 geriledi. Google Inc. ise Alphabet Inc.  adıyla yeni bir şirket kuracağını açıklamasının ardından yüzde 5.3 artış kaydetti.

 Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.8 düşerek New York saatiyle 10:06’da 2,087.66 puana geriledi ve geçtiğimiz 50 ve 100 gün boyunca ortalama fiyat göstergelerinin altına indi. Dow Jones  endeksi 176.82 puan ya da yüzde 1 düşüşle  17,438.35 puana geldi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.7 değer kaybetti.

New York JMP Securities hisse senetleri direktörü Tom Wright, “İtici kuvvetler bugün Çin’i en önemli odak noktası haline getirmeye devam ediyor. “Yunanistan ve Porto Riko’dan gelen haberlerle çok fazla vakit kaybettik, fakat Çin çok daha büyük bir ekonomi ve küresel piyasalar için çok daha büyük bir sorun teşkil ediyor.  Para değerinin düşmesi insanları tedirgin ediyor” ifadesini kullandı.