Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon hükümetinin kurulmasını istediğini söyledi. Yarın yapılacak kritik koalisyon görüşmesi öncesi muhtarlara konuşan Erdoğan AK Parti ve Başbakan Davutoğlu'nu kast ederek "Kendi ilkeleriyle de karşı düşüncenin örtüşmesi lazım. Herhalde örtüşmüyorsa, intihar edecek hali yoktur" dedi.

Erdoğan'ın koalisyon görüşmelerine ilişkin sözleri şöyle:

‘Başbakan koalisyon hükümeti kurmak istiyor, cumhurbaşkanı bunu engelliyor’ gibi iftira kokan ifadeler kullanıyorlar. Ben şu ifadeyi sürekli kullandım. Sorunların çözümü için irade ortaya koyabilecek koalisyon hükümetinin oluşması konusunda ümidimizi muhafaza etmeye çalıştık, çalışıyoruz. Şahsıma düşen görev nedir. Anayasada belirtilen süreci işletmektir. Ben bu süreci işletiyorum. Hükümeti kurmak görevini verdim ve süreci başlattım. Sayın Başbakan hükümeti kurma görüşmelerini devam ettiriyor. Bu süreç içersinde farklı yaklaşımlar ortaya konuluyor. 

Tekrar seçim, ama farklı anlayışlı ortaklıkla adım atalabilir. Ama kendi düşünceleri karşı düşüncelerinin örtüşmesi lazım. Örtüşmüyorsa intihar edecek hali yoktur. Bunu bu şekilde görmek lazım.Koalisyon hükümetinin kurulması temennimdir. Bu süre 45 gündür. Farklı alternatifler var. Seçimlerin tekrarı yoluna tüm yollar denendikten sonra gidilecektir.