Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dubai merkezli gelişen piyasalar satın alma fonu Abraaj Group Ltd. ülkedeki politik ve ekonomik istikrarsızlıktan daha az etkilenen büyüme beklentili ve tüketici odaklı Türk şirketlerine yatırım yapmak istiyor.

Şirketin Türkiye yetkilisi Selçuk Yorgancıoğlu’nun Salı günü İstanbul’da yaptığı açıklamada, hükümetin kurulması beklenirken öte yandan yasa dışı örgütlerin yarattığı bölgesel sorunların yaşandığı böylesine bir süreçte bile Türkiye’deki potansiyel yatırımları değerlendirmeye tabi tuttuklarını ifade etti. 9 milyar dolarlık varlığı yöneten Abraaj, faaliyetlerini İstanbul’daki ofisinden sürdürüyor.

Dünya Bankası’nın özel sektör yatırım kolu International Finance Corp. ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ülkenin uzun vadede ekonomik büyümesine ve genç tüketicilere dikkati çekerek Türk varlıklarına yatırımlarını arttırma taahhüdü veren uluslararası kuruluşlar arasında yer alıyor. Abraaj’a göre bu durumda Türkiye’ye ayrılmış 500 milyon dolarlık fon daha da artabilir.

Yorgancıoğlu, “Bizim felsefemiz son tüketiciye yakın olmaktır. İşte bu yüzden ekonomik ve politik volatiliteden daha az etkileniyoruz” diyor.

Siyasi partiler tek parti yönetimine son veren Haziran seçimlerinden beri hükümeti kurmaya çalışıyor. Belirsizlik iç politikayı gölgelerken ülke diğer bir taraftan sınır komşuları Suriye ve Irak’taki terör örgütleriyle mücadele ediyor.

Bloomberg News