Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Bu yılki rekor fon çıkışlarının ardından, bazı yatırımcılar parasını yeniden Türkiye'ye yöneltmeye hazır. Ancak bir sorun var: Kimse ülkeyi kimin yöneteceğinden emin değil.

Bloomberg News'un haberine göre, gelişen piyasa yatırımcıları, Çin'in yuanı devalüe etmesinin ardından paralarını yatıracak güvenli liman arıyorlar. Türkiye, eğer "tekrar" seçimlere güdülmeyeceği açık olarak ortaya çıkarsa, böyle bir liman niteliğine sahip olabilir. Buna yönelik bir işaret bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ana muhalefet partisi CHP'nin Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Haziran ayında gerçekleştirilen ve hiçbir partinin tek başına hükümeti kurmaya yetecek çoğunluğu kazanamadığı genel seçimlerin ardından,  bugünkü görüşmelerinin ardından hükümet için yeterli ortak zemine sahip olup olmadıklarını açıklamaları ile birlikte gelebilir.

Frankfurt'ta Union Investment Privatfonds GmbH para yöneticisi Dmitri Barinov, "Türkiye, eğer koalisyon kurulursa çok güçlü bir performans gösterecek," dedi ve eğer seçimlerden kaçınılırsa Türk Lirası tahvilleri için tavsiyesini "underweight"ten yükseltmeye hazır olduğunu belirtti. Barinov, "Emtiadaki hızlı düşüşten en fazla faydalanan ülkelerden birinin bunun avantajından yararlanamaması utanç verici olur" şeklinde görüş bildirdi.

Türkiye'deki sıçramanın potansiyelinin altı, yabancı yatırımcıların bu yıl lokal tahvillerden 4.4 milyar dolarlık çıkışı ve bunun sonucu ülkenin tahvilleri en hızlı düşen ve üçüncü en büyük para birimi değer kaybı yaşayan piyasa olması ile çiziliyor. Türkiye'nin ekonomisi, yavaşlayan ekonomisi küresel enerji talebini azaltan ve petrol fiyatlarını düşürerek Türkiye'nin cari işlemler açığının düşmesine neden olan Çin yerine, en büyük ticaret ortağı Almanya'ya daha fazla bağlı.