Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisse senetleri ve para birimleri, Çin Merkez Bankası'nın yuanı sistemsiz devalüe ettiğine dair endişeler ile 2 günlük satışın ardından tepki alımları ile sıçradı. Güvenli limana talebin azalması ile tahviller ve altın ise zayıflıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong'ta yerel saatle 12.13'te yüzde 0.6 yükseldi. ABD Endeks Vadelileri tırmanırken 10 Yıllık Tahvil getirisi 2 baz puan arttı. Güney Kore'nin wonu yüzde 1.3 sıçradı. Yuan ise Çin MB'nin referans kurunu üst üste 3. günde de indirmesinin ardından yüzde 0.3 düşüşle dolar karşısında 6.4075 seviyesine geldi. Bloomberg JPMorgan Asya Dolar Endeksi ise 2011 yılından bu yana en büyük satışın ardından pek fazla değişim göstermedi.

Çin merkez Bankası (PBOC), Salı günü duyurdukları piyasaları bulandıran yuanı devalüe  kararının ardından uzun vadede güçlü ve istikrarlı yuanı destekleyeceklerini bildirdi.

Singapur doları, 2011'den bu yana en büyük 2 günlük kaybın ardından yüzde 0.4 tırmandı. Avustralya ve Yeni Zelanda para birimleri ise pek fazla değişim göstermedi. Euro ve yen ise zayıflıyor.

Hang Seng Endeksi ve Hong Kong şirketlerinin göstergesi en az yüzde 0.3 yükseldi. Singapore’un Straits Times Endeksi yüzde 1.2 tırmandı ve S&P/ASX 200 Endeksi ise yüzde 0.5 arttı. Jakarta Bileşik Endeksi ise 5 günlük yüzde 7.7'lik kaybın ardından yüzde 1,5 yükseldi.