Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın, yatırımcıların diğer varlıklar lehine altın varlıklarını azaltması ile birlikte, aylardın aşağı yönde hareket etti ve Temmuz ayında 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Ancak Çin'in üst üste yaptığı devalüasyonlar bu trendin tersine dönmesine neden olabilir.

Altın Perşembe günü, Çin devalüasyonlarının tetiklediği piyasa kargaşasının para birimlerini zayıflatması ve hatta Fed'in faiz artırımını erteleyebileceği görüşlerini güçlendirmesinin ardından, son üç ayın en büyük günlük kazancını korudu ve üç haftanın en yüksek seviyesi yakınında işlem görüyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bugünkü raporunda, "Yatırımcılar, olası kur savaşı endişelerinin arttığı bir ortamda yeniden altının güvenli sularına dönüyor," dedi ve "Gelişen piyasalar Çin'in yuan adımının ardından çok daha fazla baskı altında kalacak ve volatilite artıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın 2014 yılında da düşerek kayıplarını ikinci yıla taşıdı ve ABD'de ekonomik toparlanmanın hisse senetlerini desteklemesi, doları güçlendirmesi ve Fed'e faiz artırımına gitmesi için daha fazla sebep sunması ile birlikte, kayıplarını 2015 yılının ilk yarısında da sürdürdü. Çin'i bu hafta para birimini düşürmeye yönelik kararı rekabetçi devalüasyonları tetikleyebilir ve bunun sonucu altına gelen alternatif yatırım talebi artabilir. Dolarm Çarşamba günü, traderların Fed'in gelecek ay faiz artırımına gidebileceğine ilişkin bahislerini azaltmasının etkisi ile değer kaybetti.

Spot altın, yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,126.89 dolara kadar çıkarak 20 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, fazla değişmeyerek Singapur saati ile 10:08'de 1,122.67 dolarda kaldı. Metal Çarşamba günü yüzde 1.4 ile 13 Mayıs'tan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Referans Kuru

Çin yuanın referans kurunu Perşembe günü de düşürerek, Asya'nın en büyük ekonomisinin para birimindeki düşüş için alanı daha da genişletti. Referans kur, önceki iki gündeki yüzde 1.6 ve 1.9'luk devalüasyonların ardından yüzde 1.1 daha düşürüldü.

Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.7 yükselerek 233.80 yuan ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 232.45 yuana geldi. Fiyatlar Salı günkü yüzde 2.3'lük yükselişin ardından Çarşamba gübü yüzde 3.2 daha tırmandı.

Spot gümüş yüzde 0.9 düşüşle ons başına 15.4038 dolara indi. Spot platin, Çarşamba günü yüzde 1.4 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek ons başına 998.47 dolarda kalırken, palladyum, yüzde 4.4'lük yükselişina rdından yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 624.65 dolara düştü.