Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Merkez Bankası’nın para birimine destek mesajından sonra Yuan’ın düşüşü yavaşladı ve 1994’ten beri yaşanan en büyük düşüşle sonuçlanan iki günlük panik satışları sonlandı.

Spot yuan Çin'de iki günde yüzde 2.8’lik kayıp yaşamasının ardından Şanghay’da saat 14:08’ de yüzde 0.5 değer kaybetti. Son iki günde de en az yüzde 2 düşen serbest kurdaki offshore yuan, yüzde 1.1 toparlandı. Konuya yakın kaynaklardan gelen bilgiye göre Çin Merkez Bankası Çarşamba günü para birimini desteklemek için müdahalede bulundu.

PBOC Perşembe günü bir basın toplantısında yuandaki değersizleşmenin sürmesi için bir nedenin olmadığını ve büyük dalgalanmaları kontrol altına alacağını açıkladı. Çin artık piyasanın daha çok etkili olduğu döviz kuruna geçiyor. Asya ülkesi, ABD’nin faiz artışına yaklaştığı dönemde doların değer kazanmasına karşı yuanın kayıplarını önleyen de fakto sabit kur uygulamasını dört ayın ardından sonlandırdı.

Şangay’daki Standard Chartered Plc. Stratejisti Eddie Cheung “PBOC piyasaya sözlü yölnedirme yaptı ve son noktayı koydu. Eğer offshore ve onshore oranların arasında çok büyük bir fark olması gibi bozulmalar olursa merkez bankası piyasayı dengeleyecektir” dedi.