Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Çin Merkez Bankası’nın yuanda sistemsiz develüasyonun ardından oluşan endişeleri hafifletmesinin ardından yükseliş kaydediyor. Metaller ise kayıplarını geri çeviriyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC) devalüasyon kararırının ardından, uzun vadede güçlü ve istikrarlı bir yuanı desteklediğini açıkladı. PBOC Başkan Yardımcısı Zhang Xiaohui Pekin’de yaptığı açıklamada yuanın günlük referans kurunun belirlenme tarzındaki değişikliğin neredeyse tamamlandığını ifade etti. Para birimi 1994 yılından bu yana en sert düşüşü kaydetmesinin ardından kayıplarını azaltıyor.

CMC Markets Kıdemli Piyasa Analisti Ric Spooner Sydney’den telefonla yaptığı açıklamada, “Bugün görülen rahatlamanın nedeni kur ayarlamasının oldukça küçük çaplı olması ve piyasanın durumu anlamaya çalışması” dedi.

Gelişen piyasa hisseleri artış gösterdi ve Asya para birimleri iki günlük satış sonrası tekrar yükselişe geçti. Merkez bankası piyasayı sarsacak bir hareketle karşılaştıklarında ya da aşırı bir volatilite yaşanırsa devreye gireceklerini açıkladı. Onshore spot oranı iki günde yüzde 2.8 oranında kayıp yaşaması sonrası Şanghay saati ile 14:08 yüzde 0.5 düştü.